45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niewłaściwy kolor moczu – kiedy się niepokoić?

Niewłaściwy kolor moczu – kiedy się niepokoić?Niewłaściwy kolor moczu – kiedy się niepokoić?

Pojawienie się nieprawidłowego zabarwienia moczu może mieć różne przyczyny. Właściwa barwa to kolor słomkowy, czyli delikatnie żółtawy. Należy pamiętać, że kolor może zmienić się pod wpływem niegroźnych zmian: przyjmowanych leków albo zjedzenia jakiejś wpływającej na mocz potrawy. Niestety, czasem jest sygnałem chorób nerek lub wątroby.

Według normy, mocz (zależnie od człowieka) może być słomkowy aż po ciemnożółty. Odbiegająca od normalnej barwa moczu informuje o stanie naszego organizmu – pokazuje jak się odżywiamy, jak dużo pijemy, jakie leki i suplementy przyjmujemy, a także sygnalizuje choroby. Co mogą oznaczać poszczególne zabarwienia moczu:

  • Co oznacza kolor moczu?

  1. Prawie przezroczysty – taki jasnożółty kolor oznacza, że przyjmujemy dużo płynów w ciągu dnia. W związku z tym mocz staje się rozrzedzony.
  2. Jaskrawożółty – występuje najczęściej u osób przyjmujących witaminy z grupy B.
  3. Czerwony lub ciemnoczerwony – pojawia się pod wpływem przyjmowania leków: hormonów płciowych, leków przeciwhistaminowych, nitrofurantoiny (przy zakażeniach układu moczowego), środków przeciwbólowych, przeciwbakteryjnych, środków znieczulających. Jeśli nie przyjmujemy tego typu środku, czerwone zabarwienie może oznaczać obecność krwi w moczu, co sygnalizuje schorzenia pęcherza lub nerek.
  4. Pomarańczowy, czerwony, czerwonobrązowy – pojawia się przy przyjmowaniu leków podawanych przy chorobie Parkinsona, sygnalizować schorzenia wątroby (zwiększa się wydzielanie bilirubiny, co może oznaczać marskość, przerzuty nowotworu, zapalenia). Oprócz tego, taki kolor moczu pojawia się po prostu po zjedzeniu jeżyn, rabarbaru, buraków, przyjmowaniu beta-karotenu.
  5. Ciemnożółty – oznacza, że mocz jest zagęszczony, ponieważ przyjmowane jest zbyt mało płynów.
  6. Czarny – zwykle, gdy przyjmuje się preparaty zawierające żelazo.
  7. Czerwonobrązowy albo żółtoróżowy – przy przyjmowaniu biostyminy i piciu soku z aloesu.
  8. Zielony – może oznaczać kilka rzeczy: zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Czasami pojawia się też przy zażywaniu leków, spożyciu barwników spożywczych albo zjedzeniu szparagów.

Oczywiście długotrwałe nieprawidłowości w zabarwieniu moczu trzeba zgłosić lekarzowi. Przed wizytą warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: jak długo to trwa, czy w moczu jest krew, ile płynów spożywamy w ciągu doby, co jemy, jakie leki przyjmujemy, czy każdego dnia intensywność zabarwienia jest taka sama, czy oddajemy mocz częściej lub rzadziej niż normalnie, czy zmienił się również zapach moczu.

nerki układ moczowy WĄTROBA mocz kolor moczu
Komentarze
Dodano: 25 Lipiec 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Do Marka: możesz się śmiać ile chcesz, ale obserwacja swojego ciała i procesów fizjologicznych, jakie w nim zachodzą często pomaga wykryć zawczasu różne choroby.
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Ewela
Ocena:
U mnie najintensywniejsza barwa jest rano, potem prawie przeźroczysty, czyli ok.
Odpowiedź
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Marek
Ocena:
Kontrolujmy kolor moczu, on prawde ci powie ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach