45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Nietypowy objaw ciąży czy nowotwór? O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?

Nietypowy objaw ciąży czy nowotwór? O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?Nietypowy objaw ciąży czy nowotwór? O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?

Największe zagrożenie wynikające z odczuwania metalicznego posmaku w jamie ustnej dotyczy raka przełyku. Większość z nas nie ma tak potężnych powodów do obaw, najczęściej ten symptom wskazuje na stany zapalne czy choroby ślinianek.

Nieprzyjemny posmak w ustach warto skonsultować z lekarzem, który określi z całą pewnością rzeczywiste źródło tej dolegliwości.

  • Co oznacza metaliczny posmak?

  • Co oznacza metaliczny posmak w ustach w ciąży?

Przyczyny metalicznego posmaku

  • Objawem sarkoidozy są ziarniaki, czyli małe grudki zapalne zwykle zlokalizowane na płucach, bądź węzłach chłonnych. Choroba ta choć atakuje układ immunologiczzny nie jest łatwa do zdiagnozowania, gdyż na ogół nie wykazuje charakterystycznych zmian. Niezbędne do jej stwierdzenia jest RTG płuc, sprawdzenie poziomu wapnia we krwi oraz biopsja węzłów chłonnych.
  • Metaliczny posmak w ustach bywa wczesnym, a zarazem nietypowym objawem ciąży. Z czasem współtowarzyszyć może mu zgaga. Źródłem nieprzyjemnego odczucia bywają preparaty witaminowe i niektóre leki, które zażywamy w formie tabletek powlekanych, jednak w większości przypadków winę ponoszą zmiany hormonalne. W pierwszych miesiącach ciąży wykazują one silny wpływ na kubki smakowe. Wraz z metalicznym posmakiem pojawia się zwiększone wydzielanie śliny. Neutralizując pH w ustach możemy skutecznie pozbyć się tego problemu, m.in. poprzez smakowanie kwaśnych landrynek, bądź wypicie soku z cytryny.
  • Zaburzenia wchłaniania związane są niekiedy z nieprawidłowym przyswajaniem potasu, zdarza się, że towarzyszą temu skurcze mięśni, odczucie drętwienia kończyn, zaburzenia rytmu serca oraz drgawki. Ponieważ nadmiar potasu jest dla nas niebezpieczny, w razie podejrzeń powinniśmy się skontaktować z lekarzem. Natomiast zbyt duża ilość witaminy D poza nieprzyjemnym posmakiem w ustach, przejawia się niemożliwym do zaspokojenia pragnieniem, bólami głowy, nudnościami, wymiotami, nadmierną potliwością i swędzeniem skóry.
  • Grzybica jamy ustnej wiąże się z białym nalotem na języku i błonie śluzowej policzków. Podatni na nią w szczególności są cukrzycy oraz osoby po terapii antybiotykami, które deregulują pracę mechanizmów obronnych. Schorzenie to wywołuje ból i pieczenie w gardle i przełyku. Podatność na grzybicę zwiększa nadużywanie alkoholu i papierosów oraz niedostateczna higiena jamy ustnej.
  • Inną nierzadko spotykaną możliwością jest zatrucie suplementowanym chromem. Oczekując błyskawicznych rezultatów w odchudzaniu, chcąc poskromić apetyt na słodkie przekąski, często nadużywamy tego pierwiastka, zarówno czasowo, jak i ilościowo. Niestety pociągnąć to może za sobą opłakane konsekwencje przejawiające się np. uszkodzeniami nerek lub stanem zapalnym jelit.
grzybica jamy ustnej witamina D metaliczny posmak w ustach zatrucie chromem nietypowe objawy ciąży sarkoidoza

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach