45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nietolerancja oraz alergia na laktozę u dzieci

Nietolerancja oraz alergia na laktozę u dzieciNietolerancja oraz alergia na laktozę u dzieci

Alergia na białko mleka krowiego przyprawia dziecko o wysypkę, opuchliznę warg i języka, niekiedy mamy do czynienia z atakiem astmy, co ma związek z reakcją immunologiczną organizmu. Wszystko rozgrywa się niemal natychmiast na oczach przerażonej mamy. Natomiast brak laktazy, enzymu trawiącego cukier z mleka, czyli laktozę, odzywa się przynajmniej z godzinnym opóźnieniem poprzez wzdęcia i problemy z brzuchem.

  • Jak objawia się uczulenie na laktozę?

  • Jak leczyć uczulenie na laktozę?

Bardziej groźna wydaje się alergia, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko z niej wyrośnie.

(Nie)słodki smak laktozy

U pechowców nadająca słodycz mleku laktoza, w niestrawionej postaci wędruje do jelita grubego, gdzie niestety fermentuje. Podrażnienie jelita daje o sobie znać poprzez gazy i wzdęcia. Dzieci odczuwające dyskomfort na ogół unikają mleka. Laktaza jest z kolei enzymem wytwarzanym w jelicie cienkim. W prawidłowym trawieniu laktoza powinna być rozkłożona na glukozę – poprzez którą jest wchłaniana do krwiobiegu oraz galaktozę.

Zazwyczaj za niedobór enzymu odpowiedzialne są kuracje antybiotykowe i zakażenia jelitowe. Teoretycznie laktaza powinna powrócić do optymalnego poziomu wraz z powrotem do zdrowia, jednak czasem zaniżony poziom długo się utrzymuje. W dużo gorszej sytuacji jest dziecko z wrodzoną nietolerancją, co zdarza się bardzo rzadko. W kontakcie z mlekiem reaguje biegunką, ponieważ organizm jeszcze nigdy nie produkował laktazy. Dietę z wykluczeniem mleka i produktów mlecznych musi stosować do końca życia, lecz to pozwoli rozwijać się prawidłowo.

O ile nietolerancja jest nabyta, a lekarz przyzwoli na spożywanie produktów mlecznych, warto na początek wprowadzić do codziennej diety odrobinę jogurtu, ponieważ zawiera znacznie mniej tego niefortunnego cukru od mleka. Dzieci, którym długo nie podawano mleka mogą utracić zdolność wytwarzania laktazy.

Posiłki w praktyce

Na cenzurowanym jest nie tylko samo mleko, ale też sery białe i żółte, margaryna, masło, śmietana, jogurt, kefir i maślanka. Sięgając po pieczywo, należy upewnić się, że w swym składzie nie zawiera nic zakazanego. Podobna zasada tyczy się niektórych zup, wyrobów mięsnych, makaronów, płatków i co szczególnie jest trudne dla malucha – słodyczy. Pozoostaje gorzka czekolada, domowe ciasto, owoce świeże, suszone, dżemy oraz kisiel. Budyń przyrządzony na mleku sojowym również będzie dobrym rozwiązaniem. Dla zagęszczenia zup możesz dodać, np. roztarty ziemniak, a margaryna roślinna sprawdzi się w kanapkach.

Kłopotliwy wiek niemowlęcy

Pod górkę ma maluch, którego mama przestała już karmić piersią. Należy sięgać po mleko niskolaktozowe, bądź bezlaktozowe. Mleko o obniżonej zawartości laktozy oraz sojowe jest dozwolone dopiero po ukończeniu 1. roku życia.

Laktaza z apteki

Produkty dedykowane dzieciom starszym zawierają naturalną laktazę, która w pewnej mierze ułatwia trawienie mlecznego cukru. Spacer do apteki wskazany jest także po suplementy z wapniem i witaminami, w szczególności witaminą D, która przeciwdziała osteoporozie oraz krzywicy. Buraki, szpinak, ryby i jajka, są prawdziwym jej bogactwem. Do codziennej diety dziecka wprowadź zielone warzywa, np. kapustę, pietruszkę, brokuły oraz groch, fasolę, soję, orzechy i sardynki, gdy tylko będzie to możliwe. Arginina zawarta w mięsie ułatwi wchłanianie wapnia z kasz. Ponadto mięso oraz jaja stanowią wyborne źródło białka. W sklepach trafiają się produkty mleczne, które dzieci mogą jeść. Na ich etykietach jest zaznaczone, że nie zawierają laktozy.

 

alergia pokarmowa laktoza nietolerancja laktozy niedobory wapnia alergie pokarmowe laktaza mleko co zamiast mleka zamiast mleka przetwory mleczne alergia na białka mleka alergia na mleko. nietolerancja mleka dziecko z alergią pokarmową alergia pokarmowa u dziecka alergia na mleko u dziecka żywienie dziecka z alergią dieta alergika

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach