Biegunki, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, a nawet wymioty – nieswoiste objawy rozpoczynającego się procesu fermentacji pokarmu w jelitach. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Jednym z popularnych schorzeń, którego objawy nierzadko są bagatelizowane, jest nietolerancja laktozy. Skąd się bierze? Jak ją rozpoznać?
Nietolerancja laktozy - co to właściwie oznacza?
Laktoza, zwana inaczej cukrem mlecznym, składającym się z glukozy i galaktozy, występuje w mleku i jego przetworach, dlatego może być mylona z alergią na białko. Głównym powodem wstępowania nietolerancji, jest niedobór enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Nosi on nazwę laktazy i jego zadaniem jest rozbijanie cząsteczek laktozy na mniejsze części. Najwięcej enzymu organizm ludzki wytwarza w wieku niemowlęcym. Mleko matki zawiera stosunkowo dużą ilość laktozy. Jest ona ważnym składnikiem pokarmu potrzebnym do prawidłowego rozwoju mózgu. Wraz z wiekiem oraz naturalnym odejściem dziecka od karmienia piersią, jelito cienkie przestaje wytwarzać laktazę w tak dużej ilości jak dotychczas, aż w końcu jej ilości stają się niewystarczające, aby prawidłowo trawić laktozę. Z tego powodu najczęściej nietolerancja laktozy zaczyna być diagnozowana w wieku dojrzewania. Wówczas aktywność odpowiedzialnego za trawienie enzymu spada o 90% w porównaniu do wieku dziecięcego.
Co to jest nietolerancja laktozy?
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Jakie są rodzaje nietolerancji laktozy?
Niska aktywność enzymu rozkładającego laktozę może być powodowana różnymi czynnikami. Wyróżnia się trzy typy nietolerancji:
- wrodzona – nietolerancja laktozy występuję już u niemowląt. Ten typ jest wykrywany bardzo rzadko i bardzo często mylony z innymi jednostkami chorobowymi. Laktaza od początku nie jest wytwarzana, u dzieci występują problemy żołądkowe po spożyciu mleka.
- pierwotna – uwarunkowana genetycznie. Aktywność laktazy zmniejsza się z wiekiem i jest to wpisane w naturalny proces rozwoju.
- wtórna – uszkodzenie nabłonka jelita na skutek różnych czynników, np. brania antybiotyków, biegunki rotawirusowej. Jest to najmniej problematyczny typ nietolerancji, ponieważ oznacza stan przejściowy. W momencie regeneracji nabłonka jelitowego, aktywność enzymu wraca do normy.
Nietolerancja laktozy - czym się objawia?
Jeśli kogoś dotyczy problem nietolerancji laktozy, to może on się spodziewać, że po spożyciu pokarmów bogatolaktozowych, mogą wystąpić pierwsze niepożądane objawy (od 30 minut do 2 godzin). Biegunka, wzdęcia, uczucie „kłucia” w brzuchu, to skutek przedostania się niestrawionych części laktozy do jelita grubego, w którym następuje proces fermentacji. Tymczasowa nietolerancja laktozy pojawia się u dziecka, urodzonego przed 34. tygodniem ciąży. U noworodków i niemowląt objawia się zazwyczaj zmianami skórnymi - pokrzywką lub zapalaniem atopowym skóry. Dodatkowo, występują też kolki, biegunki, wzdęcia.
Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?
Zdiagnozowanie problemu nietolerancji laktozy jest możliwe dzięki przeprowadzeniu odpowiednich testów i badań, m.in. doustnego testu obciążenia laktozą, w którym po spożyciu określonej dawki tego enzymu weryfikuje się stężenie glukozy we krwi. Jeśli problem został już nazwany i masz do czynienia z nietolerancją laktozy, to od tej pory musisz przede wszystkim unikać spożywania produktów zawierających laktozę takich jak mleko. Pamiętaj jednak, że nie jest konieczne całkowite odstawienie nabiału. Osoby z problemem nietolerancji mogą bezpiecznie spożywać fermentowane produkty mleczne, w których laktoza została częściowo strawiona przez bakterie kwasu mlekowego. Producenci często oferują produkty niskolaktozowe w odpowiedzi na taką potrzebę żywieniową. Należy jednak pamiętać, że cukier zastępowany jest sacharozą, która w nadmiarze również może być szkodliwa.
Co o tym sądzisz?