Nietolerancja glukozy może prowadzić do rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy. Wykrycie pierwszych objawów choroby jest niezwykle proste, dlatego zauważając je u siebie samego czy bliskich: warto rozpocząć od razu leczenie i wybrać się do lekarza!
Cukrzyca – powoli wyniszczająca choroba
Cukrzycę z powodzeniem nazwać można cichym zabójcą. Jest to choroba, która w powolny sposób wyniszcza ludzki organizm. Co prawda, z cukrzycą da się jednak żyć – i to całkiem nieźle – jeśli tylko stosuje się odpowiednią terapię, nie zapomina o podawaniu insuliny, i codziennie dba o swój styl życia. Dla cukrzyków najważniejsza jest dieta i podawanie odpowiednich dawek insuliny.
- Cukrzyca: to choroba należąca do chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi. Charakteryzuje się znacznie zwiększonymi stężeniami glukozy we krwi, co jest spowodowane problemami z wydzielaniem insuliny.
Nietolerancja glukozy jest pierwszym objawem zbliżającej się cukrzycy. Stan ten nazwać można stanem przedcukrzycowym!
Co to jest cukrzyca?
Jakie są objawy cukrzycy?
Nietolerancja glukozy: pomiary
Mierząc stężenie glukozy można to robić na dwa sposoby. Po pierwsze mierzy się glikemię na czco oraz glikemię po spożyciu posiłku. Nieprawidłowa glikemia na czczo wynosi około 100-125 mg/dl, za to po obciążeniu organizmu ok. 140-199 mg/dl lub nawet więcej. Odpowiednie badania wykonuje się u lekarza. W domu również można zbadać się samemu, ale będzie do tego potrzebny glukometr oraz zapas pasków do mierzenia cukru.
Nietolerancja glukozy: najpopularniejsze objawy
- Nagłe zmniejszenie masy ciała w przeciągu kilku tygodni lub też kilku miesięcy, podczas gdy wcześniej nie występowały bez powodu podobne wahania wagi u pacjenta;
- Wzmożone pragnienie – nawet kilkukrotnie. Chory ciągle odczuwa pragnienie, chce mu się pić i próbuje to pragnienie ugasić. Wypijanie dużych ilości płynów;
- Wielomocz – częste oddawanie moczu, co jest związane ze wzmożonym pragnieniem i wypijaniem zbyt dużych ilości płynów;
- Pojawianie się zmian ropnych na skórze o niewiadomym pochodzeniu;
- Pojawiające się często zapalenia układu moczowo-płciowego, szczególnie u kobiet, które są bardziej narażone na występowanie tego typu problemów;
- Ogólne osłabienie organizmu, trudności z pamięcią oraz trudności z podstawową koncentracją.
Jeśli u danej osoby wystąpią jakiekolwiek powyższe objawy, można domyślać się już nietolerancji glukozy. Bardzo ważne u takich osób jest również sprawdzenie rodzinnej historii chorób w dwa pokolenia wstecz. Jeśli u któregokolwiek członka rodziny występowała cukrzyca, to istnieje możliwość, że u osoby z powyższymi objawami choroba również może się rozwinąć. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia z pewnością pomoże uporać się z objawami i zapanować nad rozwojem choroby!
Co o tym sądzisz?