45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę… Czy to endometrioza?

Nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę… Czy to endometrioza?Nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę… Czy to endometrioza?

Dla wielu z nas endometrioza brzmi niczym wyrok. Marzysz o dziecku, chcesz stworzyć rodzinę, lecz pragnienia osnuwa lęk, iż być może nigdy nie doczekasz się potomka. Skomplikowane nazwy zabiegów operacyjnych przyprawiają cię o dreszcz. Po latach starań obawiasz się zainwestować resztkę nadziei podejrzewając, iż niepowodzenie mogłoby oznaczać twój koniec wraz z pęknięciem cienkiego lodu sił do walki o dziecko.

  • Co to jest endometrioza?

  • Jak radzić sobie z endometriozą?

Przeszkody w zapłodnieniu mogą rozstrzygnąć techniki wspomagania rozrodu, czyli inseminacja IUI, docytoplazmatyczne podanie plemnika ICSI, bądź zapłodnienie in vitro IVI. Przyjęta forma leczenia wraz z nasileniem zmian determinuje powodzenie terapii. Skuteczność waha się w graniczach 20-40%.

Czym właściwie jest endometrioza?

Endometrioza dotyczy powyżej miliona Polek. Może zostać zdiagnozowana na podstawie laparoskopii i biopsji wycinków, ponieważ zauważane symptomy nie są wystarczające by potwierdzić chorobę. Ogniska błony macicy rozpowszechnione są poza jej jamą, niemniej tkanka zachowuje funkcje endometrium, zwiększa się pod wpływem estrogenów, czemu towarzyszy wzrost dolegliwości. Ogniska zajmują jamę otrzewną, jajniki oraz jajowody. Zrosty ograniczają drożność jajowodów, bądź przyczyniają się do transportu wstecznego komórki jajowej. Wiąże się to z ryzykiem ciąży ektopowej, która prawie nigdy nie ma szczęśliwego finału, a często naraża życie niedoszłej mamy. Możliwe są reakcje autoimmunologiczne, które wiążą się z tworzeniem przeciwciał, nawykowymi poronieniami i niezdolnością do zagnieżdżenia zarodka. Rezerwa jajnikowa pod wpływem torbieli stale maleje, trudno też o regularność miesiączek oraz jajeczkowania.

Utrudnione zajście w ciążę obok bólu jest najpoważniejszą konsekwencją endometriozy. Schorzenie to klasyfikuje się, jako jedną z najczęstszych powodów niepłodności kobiet. Niezależnie od tego czy poddajemy się leczeniu przy zastosowaniu medykamentów, czy zostajemy skierowane na dowolny z zabiegów, terapia jest objawowa, a schorzenie nie traci na swej aktualności.

3 techniki wspomagania rozrodu w praktyce

  1. Laparoskopia polega na usunięciu zrostów i ognisk. Przeprowadzona przy I-II stopniu nasilenia zmian wynikających z endometriozy podwaja prawdopodobieństwo zapłodnienia i utrzymuje się na tym poziomie do roku od zabiegu.
  2. Następnie proponuje się inseminację, podczas której wprowadza się męskie nasienie do dróg rodnych. Inseminacja może mieć charakter doszyjkowy, dopochwowy lub domaciczny. Przez wzgląd na niedrożność jajowodów, istnieje znaczne ryzyko niepowodzenia. Przed jego przeprowadzeniem, należy upewnić się o drożności przynajmniej jednego z nich, poprzez badanie obrazowe, czyli histerosalpingografię.
  3. Przed in vitro konieczna jest stymulacja jajeczkowania. Pobraną komórkę jajową umieszcza się w naczuniu, do którego docierają plemniki z oddanego przez mężczyznę nasienia. 1-2 zarodki zostają poddane transferowi do jamy macicy, między 2 a 5 dobą od zapłodnienia. Zanim zostanie 10 dnia wykonany test ciążowy kobieta powinna przyjmować progesteron oraz dydrogesteron.

Powikłania

  • Zespół hiperstymulacji jajników – w cyklu dojrzewa więcej niż 1 pęcherzyk jajowy, co przejawia się wymiotami, bólem brzucha, zakrzepami, a nawet uszkodzeniem nerek.
  • Ciąża ektopowa.
  • Ciąża heteroktopowa – jeden z zarodków rozwija się poza macicą, a drugi w jej obrębie.
płodność endometrioza nieregularne cykle leczenie endometriozy in vitro sztuczne zapłodnienie techniki wspomagania rozrodu trudności z zajściem w ciążę
Komentarze
Dodano: 26 Grudzień 2015
Autor: asia
Ocena:
mi się udało zajść w ciążę mimo nieregularnych miesiączek. Nie zawsze muszą oznaczać endrometriozę. W moim przypadku wystarczył celować w owulację. Wyznaczałam ją przy pomocy testera na ślinę - afrodyty.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach