45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nieprzyjemności po posiłku. Skuteczne sposoby na zgagę

Nieprzyjemności po posiłku. Skuteczne sposoby na zgagę Nieprzyjemności po posiłku. Skuteczne sposoby na zgagę

Pieczenie w przełyku pojawiające się po posiłku może skutecznie zepsuć dzień. Zgaga objawia się ostrym uczuciem pieczenia w przełyku i za mostkiem, spowodowanym cofającym się z żołądka kwasem. Przyczynami tej dolegliwości są zazwyczaj: picie alkoholu, przejedzenie, palenie papierosów albo spożywanie ostrych przypraw. Niestety, gdy pojawia się zbyt często, może sygnalizować chorobę. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, sprawdzonych sposobów na zgagę, które warto znać!

Występowaniu zgagi sprzyjają również inne czynniki, takie jak wyczerpanie psychiczne i napięcie nerwowe. Towarzyszy ona również chorobie refluksowej, przepuklinie rozworu przełykowego, chorobie dwunastnicy, wrzodowej, po resekcji żołądka, a także przy ciąży.

 • Jakie są sposoby na zgagę?

 • Co na zgagę?

Czy zgaga może być niebezpieczna? Kiedy należy się martwić?

Zgaga może zdarzyć się każdemu, jednak pewne sygnały nie powinny być ignorowane. Przede wszystkim, jeżeli utrzymuje się ona przez więcej niż trzy tygodnie, koniecznie wybierz się do lekarza. Może być poważnym sygnałem tego, że coś złego dzieje się w żołądku i przełyku. Zignorowanie symptomów choroby może skończyć się poważnymi uszkodzeniami w obrębie tych organów.

Zbyt długo trwająca zgaga jest również przyczyną powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Wybierając się z tym problemem do lekarza, możesz spodziewać się badania endoskopowego, a także rtg z użyciem papki barytowej.

Co więcej, jeżeli jesteś w grupie ryzyka zachorowania na serce, a więc:

 • Masz więcej niż 40 lat,
 • W twojej rodzinie występowały choroby serca,
 • Masz wysokie ciśnienie krwi i cholesterol,
 • Nałogowo palisz,
 • Albo masz cukrzycę

… koniecznie zrób badanie wysiłkowe i elektrokardiogram, żeby mieć pewność, że twoja dolegliwość to faktycznie zgaga, a nie pierwsze objawy choroby serca.

Sposoby na zgagę. Jak uniknąć, jak wyleczyć?

Oczywiście najlepszym sposobem na zgagę jest jej unikanie. Do sposobów na zapobieganie powstawaniu zgagi, zaliczamy jedzenie małych porcji (nie przejadaj się!), najlepiej w regularnych porach dnia. Przerwa między snem a ostatnim posiłkiem, czyli kolacją, powinna wynosić trzy godziny. Dobrze jest spać na poduszce uniesionej 20cm nad materacem, unikać ciasnej odzieży, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej po posiłku, a soki i owoce spożywać na pół godziny przed innym posiłkiem.

Należy unikać również tych produktów, które powodują zgagę u większości osób. Do ich grona zalicza się głównie to co kwaśne, ostre, smażone, tłuste. Zaleca się rezygnację ze słodyczy, w tym czekolady, a także całkowite wyeliminowanie z diety napojów gazowanych, palenia, mocnej kawy i herbaty. Warto unikać spożywania surowej cebuli, czosnku, rzodkiewek.

Domowe sposoby na zgagę:

 • Stosowanie środków zobojętniających kwas (w postaci płynnej),
 • Prażone migdały (nie więcej niż 15 sztuk na dzień),
 • Słaba herbata z chudym mlekiem (maksymalnie 1,5%),
 • Słaba herbata z cytryną i imbirem,
 • Chłodne kompresy na brzuch,
 • Mięta albo napar z dziurawca,
 • 1/3 szklanki soku z surowego ziemniaka (wypijaj na pół godziny przed jedzeniem).
serce zgaga problemy żołądkowe sposoby na zgagę
Komentarze
Dodano: 29 Sierpień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Z tej listy próbowałam jedynie miętę, ale mam zamiar wypróbować też pozostale.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach