45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niepohamowane napady głodu. Czym jest jedzenie kompulsywne?

Niepohamowane napady głodu. Czym jest jedzenie kompulsywne?Niepohamowane napady głodu. Czym jest jedzenie kompulsywne?

Osoba cierpiąca na taką przypadłość doświadcza niepohamowanej potrzeby objadania się. Jedni sięgają po jedzenie, które jest w zasięgu jej ręki, a inni odczuwają konieczność zjedzenia konkretnego produktu. Takie zachowanie ma miejsce pomiędzy regularnymi posiłkami, przy czym osoba cierpiąca na takie zaburzenie nie doświadcza głodu, tylko przymus objadania się.

Kompulsja z definicji jest zachowaniem, przed którym nie można się powstrzymać. Przypadłość ta powoduje często poczucie wstydu i zażenowania. Zwykle takie osoby zjadają normalne posiłki, a jednocześnie objadają się w ukryciu.

 • Co na apetyt?

 • Co jest na jedzenie kompulsywne?

Co powoduje jedzenie kompulsywne?

Chociaż taki napad trwa zwykle od pół godziny do dwóch godzin, jego skutki mogą być  nieprzyjemne. Dana osoba dostarcza organizmowi zbyt duże ilości kalorii, znacznie większe, niż potrzebuje. Jeżeli po takim napadzie występują wymioty, możemy mieć do czynienia z bulimią. Jednak objadanie kompulsywne (jako zaburzenie) nie kończy się wymiotami – takie osoby często przybierają na wadze, chorują na otyłość.

Leczenie. Jak się pohamować?

Niestety, nie jest to prosta sprawa. Zwykle leczenie polega na długiej walce, którą porównać można do likwidowania nałogu. Objadanie kompulsywne jest pewnego rodzaju uzależnieniem, które trzeba zwalczyć ciężką pracą i nie pomogą tu żadne diety odchudzające – dadzą tylko krótkotrwały efekt, a cierpiąca na nie osoba szybko wróci do swojej przypadłości.

Po pierwsze, trzeba obrać pewną strategię, która pomoże zlikwidować nałóg. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, co te napady wywołuje. Eliminacja takich czynników to jedna z podstaw sukcesu w walce z jedzeniem kompulsywnym. Do przyczyn należą zazwyczaj:

 • Poczucie wewnętrznej pustki,
 • Stres,
 • Poczucie znużenia, znudzenia,
 • Poczucie bezsilności,
 • Uczucie samotności.

Jak widać, są to czynniki psychologiczne, a więc problem najczęściej ma swój początek w głowie. Inne przyczyny mają związek bezpośrednio z żywnością, np. widok kogoś jedzącego, zapach pokarmu, itd. Leczenie kompulsji nie jest łatwe, jednak kolejnym krokiem powinno być wypracowanie zachowań, które podejmiemy, gdy dojdzie do napadu.

Takie krótkoterminowe strategie, pomogą zapobiec nagłym atakom apetytu. Jeśli nie starczy nam samodyscypliny i opanowania, najlepiej wypróbować którąś z poniższych opcji:

 • Zadzwonić do zaprzyjaźnionej osoby, rozmowa z kimś,
 • Wyjście na krótki spacer, aktywność fizyczna,
 • Wzięcie kąpieli, prysznica,
 • Jeśli przyczyną jest stres, najlepiej postawić na odpoczynek albo sen.
nadwaga odchudzanie stres otyłość jedzenie kompulsywne
Komentarze
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: Gośka
Ocena:
Czasem się zastanawiam, czy nie mam z tym problemu, bo przed okresem jestem jak odkurzacz, zmiatam wszystko, a potem cierpię strasznie na niestrawność. Ale to raczej nie jest jedzenie kompulsywne.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach