45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niemowlę i dziecko w czasie upału. Jak pomóc maluchowi?

Niemowlę i dziecko w czasie upału. Jak pomóc maluchowi?Niemowlę i dziecko w czasie upału. Jak pomóc maluchowi?

Niemowlęta i dzieci są szczególnie narażone na negatywne działanie upałów i promieni słonecznych. Nie mają one jeszcze tak dobrze wykształconej odpowiedzi ciała na wzmożoną temperaturę, przez co ich termostatyka jest lekko zaburzona. Organizm dziecka ma trudność z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała podczas upału. Należy uważać więc szczególnie na swoje pociechy podczas słonecznych, parnych, letnich dni.

  • Jak radzić sobie w czasie upałów?

  • Jak ubierać dziecko w czasie upału?

 

Odpowiedni ubiór to podstawa

Nie warto ubierać dziecka grubo i na cebulkę. Należy osłonić jednak te części ciała, które mogłyby zostać poparzone przez słońce. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o nakryciu głowy – choćby lekkim kapeluszu czy czapce z daszkiem. To pozwoli uniknąć udaru słonecznego.

Wybierając ubrania na upały należy kierować się w stronę tkanin naturalnych, które łatwo przepuszczają powietrze. Dobrze jest wybrać len i bawełnę. Wełna będzie zbyt gruba, szorstka i będzie zbierała pot. Materiały syntetyczne będą zatrzymywały w sobie ciepło i będą szybciej się nagrzewały.

Warto, aby ubrania były, jak najbardziej cienkie oraz odpowiednio przewiewne. Należy wybierać ubranka w kolorach jasnych. Kolory mlecznobiałe odbijają dużą ilość promieni słonecznych. Kolory ciemne i czarne przyciągają do siebie promienie słoneczne i szybciej się nagrzewają.

 

Niemowlęta podczas upałów – ważne przykrycie głowy!

Szczególnie zajmując się niemowlętami do ich trzeciego miesiąca życia, należy zadbać o to, by niemowlę zawsze miało na głowie jakąkolwiek osłonę. Temperatura ciała w tym miejscu bezwzględnie musi zostać na jednolitym poziomie. Dziecka nie może również „przewiać” wiatr, ponieważ nawet podczas upałów mogłoby to spowodować chorobę.

 

To trzeba wiedzieć:

  • Największe ryzyko udaru słonecznego u dzieci notuje się w godzinach od 11:00 do 15:00. Wtedy też słońce piecze najmocniej, a żar płynący z nieba może być niebezpieczny również dla dorosłych
  • W domu podczas upałów warto, co jakiś czas wietrzyć mieszkanie, a następnie zamykać okna oraz osłaniać je ciemnymi firanami. Warto używać również wentylatorów i nawilżaczy powietrza
  • Podczas upałów warto korzystać z kosmetyków lekkich i chroniących dziecięcą skórę przed słońcem

 

Wybierając miejsce do zabawy

Spacerując z dzieckiem i wybierając miejsca do zabawy lepiej unikać tych wystawionych bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Lepiej poszukać chłodniejszego cienia. Dzieci bardzo szybko ulegają udarom słonecznym, dlatego ważne jest aby dziecko obserwować i nie pozwalać mu przebywać na otwartym słońcu bez przerwy powyżej 20-30 minut.

Ciekawymi miejscami, w które można wybrać się z dziećmi są również wszelkiego rodzaju baseny, jeziorka, kąpieliska. Woda ochładza powietrze wokół. Zarówno dziecko, jak i sami rodzice poczują się w jej pobliżu znacznie lepiej.

 

dzieci niemowlęta upały udar słoneczny rodzicielstwo
Komentarze
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Na upały w domu najlepszy wentylator, tylko trzeba uważać, by nawiew nie był za duży.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach