45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedoceniane warzywa, które powinny znaleźć się w twojej diecie

Niedoceniane warzywa, które powinny znaleźć się w twojej diecieNiedoceniane warzywa, które powinny znaleźć się w twojej diecie

Obecnie pojawia się wiele dietetycznych nowinek na temat coraz to bardziej wymyślnych warzyw. Mają dać nam zdrowie, nietypowe doznania smakowe. Chętni nowości zapominamy o tych najbardziej tradycyjnych i super zdrowych warzywach, które coraz częściej przestają być doceniane. Niesłusznie! Sprawdź, jakie właściwości mają jarmuż, zielony groszek, dynia, bób, rzepa czy pasternak!

Kupując warzywa nie należy kierować się ich idealnym wyglądem – te najładniejsze często są niesmaczne, albo do ich uprawy zastosowano sztuczne nawozy i chemiczne wspomagacze. Rośliny zdrowe to te, które są świeże, najlepiej z uprawy ekologicznej, albo pochodzące od sprawdzonego ogrodnika. Warzywa miękkie, zwiędnięte albo uszkodzone utraciły już wiele składników odżywczych, dlatego warto szukać tych najbardziej świeżych.

  • Które warzywa są zdrowe?

  1. Kalarepa – źródło wapnia, magnezu, witaminy PP, C, witamin z grupy B. Można zjadać jej zgrubiałą łodygę albo młode liście, które mają więcej fosfory, wapnia i witaminy A niż sama kalarepka. Młoda jest idealna do zjedzenia na surowo, pokrojona w plastry, a jako dodatek do większych dań można podawać ją jako surówkę, nadziewać albo dusić.
  2. Jarmuż – w Polsce często uważany za roślinę ozdobną, a w krajach skandynawskich traktowany jako podstawa zdrowej kuchni. Nie dekoruj nim potraw, włącz go do menu na stałe! To prawdziwe bogactwo białka, witaminy C, PP, E, K, H, beta-karotenu, soli mineralnych – fosforu, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, a także błonnika. Więcej witaminy C spośród wszystkich warzyw ma od niego tylko natka pietruszki i papryka. Posiada wiele przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami.
  3. Pasternak – dawniej zjadany zamiast ziemniaków, ponieważ ma jadalne korzenie. Mogą przybierać różne kształty, spłaszczone, kuliste albo wydłużone. Ma sporo kalorii, ale jednocześnie białka, potasu, wapnia, fosforu, węglowodanów, żelaza i witamin B oraz C. Ma odtruwające, moczopędne właściwości, wpłynie dobrze na nerki, reumatyzm i pęcherz.
  4. Bób – również bogaty w składniki mineralne, błonnik, węglowodany, białko, witaminy. Świetnie zastępuje mięso w dietach wegetariańskich, jest bardzo odżywczy. Jest jednak ciężkostrawny, dlatego nie zaleca się go małym dzieciom, osobom prowadzącym siedzący tryb życia i starszym.
  5. Zielony groszek – najlepszy na surowo, ponieważ jest zdecydowanie zdrowszy i ma więcej witamin oraz soli mineralnych niż suchy groch. Sprzyja usuwaniu cholesterolu z organizmu, jest bogaty w witaminę E nazywaną witaminą młodości, będzie doskonały do zup i sałatek.
  6. Dynia – jej główny atut to wiele składników mineralnych, a także dostarczanie sporych ilości prowitaminy A, witaminy E, PP, B1 i B2, C, kwasu foliowego, błonnika i pektyn. Jest lekkostrawna i dobra dla alergików, nie wywołuje żadnego uczulenia. Dobre dla zdrowia są również jej pestki, które zapobiegają problemom z prostatą, usprawniają pracę układu nerwowego i mózgu.
błonnik zdrowie witamina A jarmuż

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach