Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin potrzebnych człowiekowi do życia. Witamina D pełni w naszym ciele funkcję prohormonu. Co ciekawe i co warto wiedzieć to fakt, że witamina D nie powstaje bezpośrednio w naszym organizmie bez udziału czynników zewnętrznych i środowiskowych. Czynnikiem, który wywołuje syntezę witaminy D jest słońce – a dokładniej promienie UV o odpowiedniej długości fali! Co to dla nas oznacza? Słoneczne spacery, nawet podczas zimy, przyczyniają się do powstawania witaminy D w naszym organizmie.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D?
Jak sprawdzić niedobór witaminy D?
Jak sprawdzić niedobór witaminy D?
Cóż, łatwo przekonać się o tym, czy w naszym ciele znajdują się odpowiednie ilości witaminy D. Wystarczy jedynie obserwować swój organizm. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów awitaminozy witaminy D, będziemy mieli pewność, że niestety nasz organizm z jakichś powodów nie wytwarza witaminy D w odpowiednich ilościach.
- Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy D jest brak ekspozycji na słońce wraz z zaburzoną czy ubogą dietą.
Objawy niedoborów witaminy D
- Rozwój choroby nazywanej krzywicą, szczególnie u małych dzieci i młodzieży;
- Rozwój osteomalacji, czyli rozmiękczenia kości, co może prowadzić do osteoporozy;
- Zwiększenie możliwości zachorowania na osteoporozę, szczególnie u osób w średnim wieku oraz u osób starszych;
- Zwiększone ryzyko złamań oraz powstawania zwyrodnień kości;
- Wypadanie zębów i znaczne ich osłabienie (np. ruszanie się zębów);
- Pogorszenie słuchu i pogorszenie wzroku (związane z częstymi zapaleniami spojówek);
- Znaczne osłabienie organizmu, bezsenność, problemy z zasypianiem i koncentracją;
- Nieodpowiednie funkcjonowanie całego układu nerwowego, co może wiązać się u dzieci ze spadkiem możliwości szkolnych, a u dorosłych ze spadkiem mobilizacji w pracy;
- Znacznie zmniejszona odporność organizmu, łatwość „złapania” prostych infekcji;
- Zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby autoimmunologiczne, takie jak rak pęcherza, piersi, jelita grubego czy rak jajnika. Możliwość zachorowania na cukrzycę typu I.
Witamina D w pożywieniu
Szacuje się, że jedynie o 0 do 20% potrzebnych organizmowi ilości witaminy D pochodzi z pożywienia. Niektóre produkty specjalnie wzbogacane są o witaminę D, która przydaje się do rozwoju szczególnie dzieciom. Na pułkach sklepowych znajdziemy więc bogate w witaminę D płatki do mleka czy smarowidła do kanapek. Dodatkowo warto wiedzieć, że dobrymi źródłami witaminy D są ryby, takie jak węgorz, sardynki, tuńczyk, śledź, łosoś czy dorsz. Spore ilości witaminy D znajdują się również w makreli i rybach z puszki.
Co o tym sądzisz?