45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór witamin. Jakie są tego skutki?

Niedobór witamin. Jakie są tego skutki?Niedobór witamin. Jakie są tego skutki?

Witaminy i minerały są grupą biologicznie niezwykle ważnych organicznych związków chemicznych. Oddziałują na nasze ciało i na nasz organizm właściwie w całym spektrum możliwości. Bez witamin nie byłoby życia. Sama nazwa witamin bierze się od łacińskiego słowa „vita” oznaczającego życie.

  • Jakie są skutki niedoboru witaminy A?

  • Jakie są skutki niedoboru witaminy C?

Awitaminozy i niesione przez nie niebezpieczeństwo

Awitaminozą nazywa się w medycynie brak w organizmie jednej, wybranej witaminy. Oczywiście można cierpieć z awitaminozy więcej niż jednej witaminy. Częściej jednak spotyka się hipowitaminozę, czyli zwyczajnie niedobór jednej z witamin. Czasami również można cierpieć na hiperwitaminozę – nadmiar witamin – co również jest niezdrowe. W tym przypadku należy zachować zasadę „złotego środka” i odpowiedni umiar.

Niedobory witamin i ich skutki

  • Witamina A: w przypadku niedoboru witaminy A dochodzi do rozwoju kurzej ślepoty – problemów z widzeniem po zmierzchu; Dodatkowo pojawia się: możliwość oślepnięcia, suchość rogówki, co może powodować bóle oczu. Częste infekcje organizmu. Rogowacenie się naskórka.
  • Witaminy z grupy B: niedobór witamin z grupy B prowadzi do bardzo poważnych objawów, między innymi dotyczących układu nerwowego. Niedobór witaminy B1 prowadzi do choroby beri-beri. Przy niedoborze witamin z grupy B pojawia się drżenie mięśni, zapalenia stawów, bóle, niewydolność serca, niewydolność krążenia, zaburzenia łaknienia, anemia, zapalenia skóry, zawroty głowy, obniżenie sprawności intelektualnej, zaburzenia psychiczne, zaburzenia snu, stany lęku i depresji.
  • Witamina C: jej niedobory odbijają się przede wszystkim na odporności organizmu. Mogą doprowadzić również do powstania szkorbutu.
  • Witamina D: prowadzi do powstawania osteomalacji u osób dorosłych i krzywicy u dzieci. Niedobór witaminy D prowadzi również do ogólnego osłabienia mięśni, oraz zębów, w tym do wypadania zębów.
  • Witamina K: niedobory witaminy K doprowadzają przede wszystkim do zaburzeń w krzepnięciu krwi. Ze względu na to, wszystkie rany goją się o wiele dłużej. Zaburzona zostaje również prac jelit.
  • Witamina E: jej niedobory odbijają się nie tylko na zdrowiu organizmu, ale również na jego wyglądzie. Osłabiona zostaje skóra, która staje się szorstka, szara, zmęczona.  Na skórze pojawiają się widoczne oznaki starzenia. Brak witaminy E odpowiada za powstawanie plam starczych. Niedobory witaminy E odpowiadają również za poronienia, paraliże i zaburzenia płodności.

Uzupełnianie niedoborów witamin

Niedobory witamin najlepiej uzupełniać stojąc urozmaiconą, zbilansowaną dietę oraz używając specjalnych preparatów witaminowych dostępnych w aptekach.

niedobór witamin witamina K witamina D witamina C witamina A niedobory witamin choroby

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach