W ciąży ważne jest przyjmowanie odpowiednich składników odżywczych i witamin, które zapewnią noworodkowi prawidłowy rozwój. Poza słynnym kwasem foliowym, istotna jest również witamina A, która jest po prostu niezbędna do właściwego funkcjonowania płodu. Głównym źródłem tej witaminy są pomarańczowe i czerwone owoce, jajka oraz marchewka. Niestety – z witaminkami też trzeba uważać.
Jakie właściwości ma witamina A?
Jak wygląda przedawkowanie witaminy A?
Witamina A w nadmiarze może uszkodzić płód i spowodować poronienie, ponieważ ze względu na fakt, iż rozpuszcza się w tłuszczach, dość łatwo można ją przedawkować. Jak uzupełniać tą witaminę w sposób bezpieczny, nie zagrażający dziecku?
Dlaczego witamina A jest ważna
Należy ona do grupy składników rozpuszczalnych w tłuszczach i ma wiele drogocennych właściwości:
- Warunkuje prawidłowe procesy widzenia,
- Ma właściwości antyoksydacyjne,
- Chroni przed rozwojem chorób nowotworowych,
- Chroni komórki przed uszkodzeniem, dzięki usuwaniu wolnych rodników,
- Zapobiega wystąpieniu kurzej ślepoty,
- Zapewnia prawidłowy rozwój płodu: jest niezbędna do właściwego wzrostu zębów i kości,
- Wspomaga już proces zapłodnienia – chroni przed resorpcją zarodka w macicy, zaś u mężczyzn usprawnia proces spermatogenezy, a więc produkowania plemników.
Jej niedobór niesie problemy zdrowotne. Za mało witaminy A przyczynia się do suchości skóry, obniżenia odporności, łysienia plackowatego, braku apetytu, zaburzeń widzenia i rozmaitych zmian skórnych. Niestety, można łatwo ją przedawkować.
Jak rozpoznać przedawkowanie i co powoduje?
Do objawów zatrucia tym składnikiem zaliczamy:
- Wymioty,
- Nudności,
- Bóle głowy,
- Spadek ciśnienia śródczaszkowego,
- Zaburzenia napięcia mięśniowego.
Taki nadmiar jest szkodliwy głównie dla rozwijającego się płodu, ponieważ może stać się przyczyną wystąpienia małogłowia, wodogłowia, chorób układu krążenia i wad wrodzonych twarzoczaszki. Właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny przyjmować suplementów diety z witaminą A.
Jak tego uniknąć?
Dostarczając ten składnik w postaci posiłków. Najwięcej zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli wątróbka, masło, śmietana, ser żółty. Mimo to, kobiety w ciąży nie powinny jeść wątróbki i podrobów, głównie ze względu na ryzyko występowania w nich różnych toksyn, z którymi zwierzę miało kontakt. Najlepiej spożywać warzywa i owoce o żółtej, pomarańczowej, czerwonej i niebieskiej barwie, które będą w tym przypadku najzdrowsze. Przykładowo, dzienne zapotrzebowanie na dawkę witaminy A u ciężarnych pokryją dwie marchewki, więc nie ma tutaj potrzeby dodatkowej suplementacji chemicznymi preparatami.
Co o tym sądzisz?