Wydawałoby się, że łupiny cebuli to po prostu kolejny odpad, z którego nie będziemy mieć żadnego pożytku. W końcu to, co najlepsze, kryje się w środku. Nie do końca! Naukowcy odkryli, że również zewnętrze warstwy tego warzywa mają w sobie cenne dla zdrowia substancje. Odkrycia dokonali przypadkiem – badacze chcieli po prostu sprawdzić, jak wykorzystać różnego rodzaju odpadki. Wynik był zaskakujący: obecna w cebuli kwercetyna to silny przeciwutleniacz, w dodatku doskonale przyswajany przez ludzki organizm.
Zewnętrzna warstwa cebuli - jaka jest, każdy widzi. To twarde, jasnobrązowe łupiny, które po obraniu zawsze lądują wśród innych śmieci. Poza wspomnianą już kwercetyną, która jest związkiem fenolowym o leczniczych właściwościach, znajdziemy w nich sporą ilość błonnika pokarmowego, flawonoidów i związków siarkowych. Wszystkie te składniki mają doskonały wpływ na nasz organizm, a biorąc pod uwagę niską cenę i łatwą dostępność cebuli, to jeden z najtańszych i skutecznych produktów polepszających nasze zdrowie.
Przeciwutleniacz dobry na wszystko
Przeciwutleniacze to związki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy są dostarczane w odpowiednich ilościach (nie za małych i nie za dużych) likwidują wolne rodniki i zmniejszają tym samym ryzyko powstania nowotworów oraz opóźniają procesy starzenia organizmu. Źródeł antyoksydantów jest wiele, ale obecna w łupinach kwercetyna jest dobrze przyswajana przez człowieka i jest naturalnym przeciwutleniaczem, który znajdziemy m.in. w aptecznych, pomocniczych lekach na alergię.
Właściwości kwercetyny to m.in.:
- Ochrona przed nowotworami,
- Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca,
- Pomoc w leczeniu astmy,
- Działanie przeciwzapalne,
- Działanie przeciwalergiczne.
I wiele innych. Ten przeciwutleniacz wykazuje pozytywne oddziaływanie niemal na każdy aspekt zdrowotny. Odradza się stosowanie produktów, które go zawierają w trakcie karmienia piersią i w czasie ciąży.
Oprócz tego, łupiny zawierają w składzie prebiotyki, czyli fruktany, które pomagają w zachowaniu korzystnej flory bakteryjnej w jelitach. Znajdziemy w nich również związki siarkowe, oddziałujące dobrze na układ krążenia oraz zmniejszające poziom cholesterolu we krwi.
Jak stosować łupiny cebuli?
Najlepiej spożywać je w formie naparu, który zadziała wspomagająco w leczeniu otyłości, alergii, problemów z dolegliwościami pokarmowymi, alergii, czy problemów z krążeniem krwi. Wykonanie naparu jest bardzo proste: garstkę łupin należy zagotować w litrze wody, następnie odstawić na kwadrans. Po przecedzeniu można wypijać taką herbatkę w dowolnych porach dnia, np. rano i wieczorem.
Co o tym sądzisz?