45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie wszystkiemu winne słodycze - sprawdź, co jeszcze nie służy naszym zębom.

Nie wszystkiemu winne słodycze - sprawdź, co jeszcze nie służy naszym zębom.Nie wszystkiemu winne słodycze - sprawdź, co jeszcze nie służy naszym zębom.

Od dzieciństwa wpajano nam, że nadmiar słodyczy nieuchronnie prowadzi do psucia się zębów. Racja. Mimo to, istnieje jeszcze szereg innych produktów i nawyków, które przyczyniają się do problemów z uzębieniem. Zdrowy i piękny uśmiech jest ważnym elementem naszej prezencji, dlatego warto wiedzieć, czego unikać, by móc się nim cieszyć przez długie lata.

 • Co powoduje problemy z zębami?

 • Czy szczotkowanie zębów może szkodzić?

Prezentujemy więc listę czynników, które sprzyjają problemom z zębami. Niektóre mogą wywołać zdumienie.

 1. Soki owocowe

  W naszych umysłach funkcjonuje przeświadczenie, że to samo zdrowie i źródło witamin. Jak najbardziej. Niestety w większości soków jest duża zawartość cukru, a jak on działa o na zęby wiemy na przykładzie wspomnianych już słodyczy. Aby uchronić się przed próchnicą, optymalnym rozwiązaniem jest picie soku przez rurkę. Dzięki temu zęby mają minimalny kontakt z płynem.
 2. Herbata na rozgrzanie

  Jeśli serwujemy ją sobie zimą, gdy zmarznięci wracamy do domu, to stwarzamy ryzyko uszkodzenia szkliwa naszych zębów. Nagłe, raptowne zmiany temperatury mogą spowodować małe pęknięcia na powierzchni zębów, przez co będą one bardziej podatne na przebarwienia. Z tego względu warto zimą zadbać o to, by osłaniać usta szalem.
 3. Zbyt częste i niedelikatne szczotkowanie

  I znów wydawać by się mogło, że nadgorliwa higiena zębów nie powinna szkodzić. Wszak zalecano nam mycie zębów po każdym posiłku. Fakty są jednak takie, że za częste i za mocne czyszczenie uzębienia ściera jego szkliwo i powadzi do powstawania ubytków oraz powoduje cofnie się dziąseł i w konsekwencji paradontozę. Zęby powinno się więc myć 2 do3 razy dziennie.
 4. Mycie zębów po zjedzeniu kwaśnego

  Bezpośrednio po spożyciu owoców lub soków nie powinno się szczotkować zębów, ponieważ pod wpływem kwasów owocowych zmiękcza się szkliwo. Łatwiej je wtedy uszkodzić i zetrzeć. Należy zatem odczekać z myciem minimum godzinę, by sobie nie zaszkodzić.
 5. Białe wino

  Często z obawy przed przebarwieniami stronimy od czerwonego wina. To błąd. Bardziej szkodliwe dla naszych zębów jest wino białe. Ma ono większe stężenie kwasów, które powodują erozję szkliwa. Dlatego też najlepiej pić wino w trakcie posiłku, gdyż wtedy wydziela się więcej śliny, która neutralizuje szkodliwe substancje.
 6. Regularne wizyty na basenie

  Kolejna niespodzianka. Wszak pływanie jest tak dobroczynne. Ale jeśli mamy tendencję do częstego nabierania w usta wody, nie działa to dobrze na nasze zęby. Woda w basenie jest mocno chlorowana, a chlor przyczynia się do uszkodzeń szkliwa, przebarwień a nawet chorób przyzębia. Każdorazowo po basenie trzeba więc umyć zęby.
 7. Obgryzanie paznokci

  Ten zły nawyk pomaga co prawda na stres, rozładowując napięcie, niestety jest zgubny dla naszych zębów. Pod paznokciami znajdują się bakterie, którymi można zainfekować jamę ustną. Poza tym w ten sposób ścieramy szkliwo, zęby mogą się ukruszyć i zmienić kształt.
 8. Suszone owoce

  Są świetną alternatywą dla słodyczy, jeśli chodzi o odchudzanie. Jednak w kontekście zdrowych zębów, konsekwencje ich spożywania są analogiczne. Błonnik bez celulozy obecny w suszonych owocach oblepia zęby, przez co prowadzi do ich psucia się.
zdrowe zęby zęby próchnica ból zęba przebarwienia ubytki szczotkowanie
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: czesia
Ocena:
ja mam tendencję do zbyt energicznego czyszczenia zębów, staram się tego oduczyć, co łatwe nie jest
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: justyna
Ocena:
to w takim razie muszę zadbać o to, by moja córka, która 2 razy w tygodniu chodzi na basen zawsze po powrocie wymyła zęby
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: elwira
Ocena:
ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że nie wolno myć zębów po kwaśnych posiłkach, bo to niszczy szkliwo, a mam już 30-tkę na karku
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Izka
Ocena:
No proszę, suszone owoce szkodzą zębom, a to tego się akurat nie spodziewałam. Cóż, coś za coś, albo szczupła sylwetka, albo zdrowe zęby. Wybieram to pierwsze, a po prostu częściej sięgnę po szczoteczkę i pastę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach