45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie miesiączkujesz? Zrób test progesteronowy!

Nie miesiączkujesz? Zrób test progesteronowy!Nie miesiączkujesz? Zrób test progesteronowy!

Zdarza się, że kobieta cierpi na zaburzenia cyklu miesiączkowania. Bez wątpienia jest to duża nieprawidłowość, którą niezwłocznie należy zgłosić lekarzowi. Najczęściej w takim wypadku, po wykonaniu szczegółowego wywiadu, zleca się wykonanie testu progesteronowego. Jak wygląda takie badanie i na czym dokładnie polega?

 • Co to jest progesteron?

 • Kiedy zrobić test progesteronowy?

Celem takiego testu jest przede wszystkim wywołanie miesiączki, poprzez przyjmowanie przez pacjentkę progesteronu, czyli żeńskiego hormonu. Jest on drugim najważniejszym hormonem po estrogenie, ponieważ sprawia, że comiesięczne krwawienia są regularne. Jego stężenie wzrasta w drugiej fazie cyklu – jest on niezbędny do wystąpienia owulacji. Zbyt mała ilość tego hormonu występuje często przy niewydolności jajników. Oto poszczególne kroki w teście progesteronowym:

 • Progesteron podaje się pacjentce w formie doustnej przez pięć do siedmiu dni, analogicznie do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Można też przyjmować go dopochwowo.
 • Po odstawieniu preparatu powinno wystąpić krwawienie.
 • Jeśli tak jest, oznacza to, że jajniki oraz macica funkcjonują tak jak należy, a problem tkwi w strefie hormonalnej. Przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest wówczas dysfunkcja na osi podwzgórze-przysadka.
 • Ujemny wynik, czyli brak miesiączki przez 14 dni od odstawienia progesteronu oznacza, że jajniki nie wydzielają estradiolu niezbędnego do wzrostu błony śluzowej macicy.
 • Test ten wykonuje się tylko u pacjentem z prawidłowym stężeniem prolaktyny w surowicy krwi.

Dodatkowo, można wykonać jednocześnie inne badania hormonalne, aby dokładnie określić przyczynę zaburzeń krwawienia. Wynik ujemny, czyli brak miesiączki mimo zażywania progesteronu może oznaczać także:

 • Ciążę,
 • Menopauzę,
 • Rozwiniętą wadę układu rozrodczego,
 • Zarośnięcie narządów rodnych, które blokuje utratę krwi.

Światowa organizacja zdrowia klasyfikuje zaburzenia miesiączkowania na kilka kategorii, ponieważ tego typu problemy mogą być wynikiem wielu czynników. Przeprowadzenie odpowiednich badań, takich jak m.in. test progesteronowy, może pomóc w określeniu najbardziej odpowiedniego sposobu leczenia. Przyczynami braku miesiączki mogą być:

 1. Wady lub nabyte uszkodzenie macicy,
 2. Guzy pourazowe, pozapalne, uszkodzenia okolicy podwzgórzowo-przysadkowej,
 3. Niewydolność jajników,
 4. Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
 5. Zaburzenia osi podwzgórze-przysadka,
 6. Guzy wytwarzające prolaktynę w części podwzgórzowo-przysadkowej,
 7. Zaburzenia czynności na osi podwzgórze-przysadka z hiperprolaktynemią.
płodność zaburzenia miesiączkowania zatrzymanie miesiączki zaburzenia miesiączki test progesteronowy
Komentarze
Dodano: 05 Wrzesień 2016
Autor: Emila
Ocena:
Mi się zdarzyło raz w życiu nie mieć okresu przez 3 miesiące. To było lata temu i później już nie miałam takich problemów. Do dziś nie wiem, czym to było spowodowane.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach