45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie lekceważ tych symptomów! Poznaj objawy udaru mózgu

Nie lekceważ tych symptomów! Poznaj objawy udaru mózguNie lekceważ tych symptomów! Poznaj objawy udaru mózgu

Objawy udaru są zależne od części mózgu, która została uszkodzona. Niestety, często pojawiają się zupełnie bez ostrzeżenia i dopadają nagle – w trakcie rozmowy, pracy, codziennych zajęć. Mimo, że są dosyć charakterystyczne, nie jest łatwo je wychwycić i od razu powiązać z udarem. Uszkodzenie komórek któregoś z ośrodków mózgu może spowodować zaburzenia układu mowy, ruchu lub czucia (dlatego większość osób nagle potyka się lub traci równowagę), a także niedowład nóg, rąk lub problemy z mówieniem.

 • Jakie są objawy udaru?

 • Jakie są rodzaje udarów?

Jedni upadają, inni niewyraźnie mówią, kolejni skarżą się na zaburzenia wzroku. Ważne jest, że jeśli udar dotyczy prawej półkuli, spowoduje zaburzenia po lewej stronie ciała – i na odwrót. Do najczęściej wymienianych symptomów udaru mózgu zaliczamy:

 • Niepewny, pijany chód,
 • Osłabienie i drętwienie kończyn znajdujących się po jednej stronie ciała,
 • Zaburzenia w używaniu aparatu mowy lub niemożność wypowiedzenia słów,
 • Bardzo niewyraźna mowa, bełkot,
 • Mocny, kłujący, ostry ból głowy (znacznie mocniejszy niż zwykle),
 • Problemy z widzeniem, zwłaszcza w jednym oku.

Jak upewnić się czy to udar?

Jeżeli jesteśmy świadkami tego typu zachowania, możemy sprawdzić czy mamy do czynienia z udarem dzięki prostemu testowi. Gdy dostrzeżemy którąś z wymienionych zmian u znajdującej się z nami osoby, poprośmy aby:

 1. Podniosła obie ręce nad głowę (jednocześnie) – jeśli nie będzie mogła wykonać tej prostej czynności oznacza to, że niedowład obejmuje połowę ciała.
 2. Uśmiechnęła się – wówczas sprawdzisz, czy podnosi się tylko jedna część ust – jeżeli dana osoba uśmiecha się tylko połową twarzy, wiesz która część została porażona.
 3. Powtórzyła proste zdanie – na przykład „wczoraj wieczorem padało”. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z udarem, dana osoba nie będzie mogła wykrztusić słowa lub będzie bełkotać, mówić niewyraźnie. Wówczas jak najszybciej wezwij pogotowie.

Dwa rodzaje udarów mózgu

Oprócz tych prostych zasad postępowania z osobą chorą, warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje udarów: krwotoczny i niedokrwienny. W przypadku udaru niedokrwiennego pierwszymi objawami są zawroty i bóle głowy, którym często towarzyszy trudność w mówieniu, nadwrażliwość na dotyk, przejściowy niedowład rąk lub nóg. Symptomy narastają w ciągu kilku godzin lub dni, jeżeli w naczyniu mózgowym utworzy się zakrzep. Chory rzadko traci przytomność, a gdy udar jest efektem powstawania zatoru, wstępnych objawów często nie ma.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z udarem krwotocznym, symptomy są zdecydowanie bardziej widoczne – poprzedza go zwykle bardzo silny ból głowy, drgawki i wymioty, połowa chorych traci przytomność. Czasem dochodzi do zatrzymania krążenia, zaburzeń świadomości, obrzęku mózgu i trudności z oddychaniem.

udar mózgu udar udar niedokrwienny zaburzenia wzroku silny ból głowy niedowład kończyn udar krwotoczny objawy udaru mózgu jak rozpoznać udar mózgu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach