45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Nie daj się zakrzepicy! Sprawdź, jak ją wykryć

Nie daj się zakrzepicy! Sprawdź, jak ją wykryć Nie daj się zakrzepicy! Sprawdź, jak ją wykryć

Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, to przypadłość, która może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Są jednak pewne uwarunkowania, ponieważ zdecydowanie częściej dotyka kobiety i osoby po sześćdziesiątym roku życia. Najgorsze, że w wielu przypadkach bardzo długo nie daje żadnych objawów. Niewykryta zakrzepica to nie żarty – długo nieleczona może nawet zagrażać życiu.

  • Co to jest zakrzepica?

  • Jakie są objawy zakrzepicy?

Zazwyczaj zakrzepica obejmuje łydki, zdecydowanie rzadziej żyły miednicy czy ud. Powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życie, jednak choroby tej nie można ignorować, gdyż oderwanie się zakrzepu od ściany żyły może spowodować zator tętnicy płucnej i w efekcie śmierć.

Jak to się zaczyna, czyli objawy zakrzepicy

  • Ból w łydce, podobny do skurczu mięśni. Różni się tym, że nie ustępuje, lecz nasila się przy zginaniu stopy i utrudnia wykonywanie ruchów – chodzenie, stanie.
  • Zwykle towarzyszy mu obrzęk, który najczęściej pojawia się w okolicach kostki. Czasami występuje na udzie lub całym podudziu. Zawsze lokuje się jednak w pobliżu zakrzepu.
  • W wyniku stanu zapalnego, skóra staje się ciepła i zaczerwieniona.
  • Czasem pojawia się stan podgorączkowy, który może dochodzić nawet do 40 stopni. Zdarza się, że gorączka stanowi jedyny objaw choroby.
  • U niektórych chorych odnotowano przyspieszony rytm bicia serca.

Jeśli występuje choć jeden z tych objawów, nie wolno go bagatelizować. Mimo to, wiele osób nie idzie do lekarza, gdy odczuwa jedynie dyskomfort lub obrzęk w nodze. W związku z tym, do lekarza zwracają się zwykle osoby z zaawansowaną już zakrzepicą.

Co gorsza, zakrzepica może przebiegać bezobjawowo, więc pacjenci dowiadują się o niej dopiero w wyniku powikłań lub przez przypadek. Najczęściej występującym powikłaniem jest zespół pozakrzepowy, który powstaje w wyniku uszkodzenia zastawek układu żylnego. Typowym symptomem jest napięta, cienka, połyskująca skóra z brunatnymi przebarwieniami na podudziu. Czasami powstają również owrzodzenia.

Komu grozi zakrzepica?

Szczególnie narażone są osoby po 40 roku życia, które mają mało ruchu i nie są zbyt aktywne fizycznie. Ryzyko choroby rośnie z wiekiem, gdyż ściany żył grubieją i tracą elastyczność. Powoduje to zaleganie krwi i uszkodzenie zastawek. Wpływ mają też schorzenia związane z wiekiem, zwłaszcza nowotworowe oraz układu krążenia. Nie bez winy jest również skłonność do zbyt gęstej krwi, która może być dziedziczna, być skutkiem starzenia się organizmu lub zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnych.

zakrzepica żylaki układ krążenia zakrzepica żył zapalenie żył zakrzepica objawy komu grozi zakrzepica zakrzepica co powoduje

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach