45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie daj się słońcu! 10 najlepszych sposobów na uniknięcie oparzenia słonecznego

Nie daj się słońcu! 10 najlepszych sposobów na uniknięcie oparzenia słonecznegoNie daj się słońcu! 10 najlepszych sposobów na uniknięcie oparzenia słonecznego

Promienie wiosennego i letniego słońca mają doskonały wpływ na nasze samopoczucie. Dobra pogoda wprawia w lepszy humor, powoduje wzrost energii i chęci do życia. Mimo to, zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się dla nas bardzo źle. Każdy chyba choć raz w życiu doświadczył oparzenia słonecznego.  Z pewnością wiele osób powie, że nie należy to do przyjemności, potrafi być bardzo bolesne i uciążliwe. Jak uniknąć szkodliwego wpływu opalania?

 • Jak dbać o skórę?

 • Jak uniknąć poparzenia słonecznego?

Chociaż skóra posiada swoje własne mechanizmy obronne, które zabezpieczają ją przed promieniowaniem UVA i UBV, to z pewnością nie można zostawić jej samej sobie. Leżenie plackiem na plaży czy w ogródku, albo wielogodzinne przebywanie na dworze w słoneczny dzień, wymaga tego, aby wspomóc ciało kosmetykami z filtrem. Co możesz zrobić dla swojej skóry:

 1. Nie zapominaj o kremach z filtrem – przed wyjściem na słońce, koniecznie aplikuj na twarz i ciało specjalny krem. Najlepiej rób to pół godziny przed wyjściem na zewnątrz, dzięki temu substancja zdąży wytworzyć specjalną powłokę zabezpieczającą skórę. Dobrze jest używać podkładów i kremów pod makijaż zawierających filtry ochronne, nawet wiosną. Sekret młodego wyglądu Azjatek leży w ich odpowiedniej protekcji przed skutkami promieniowania słonecznego – jeśli chcesz zachować młodą twarz na dłużej, musisz ją chronić.
 2. Opalaj się, ale krótko – przebywanie na plaży w pełnym słońcu przez cały dzień to bardzo zły pomysł. Choć opalanie wpływa pozytywnie na nasz nastrój, uzupełnia zapotrzebowanie na witaminę D3 i przyspiesza metabolizm, to takie działanie mają tylko krótkie kąpiele słoneczne. Rób przerwy, nie wyleguj się na kocu przez cały dzień. Szczególnie w godzinach, w których słońce świeci najmocniej.
 3. Kup nowy krem – olejki i kremy z filtrem po roku tracą swoje właściwości, dlatego najlepiej jest zakupić nowy produkt, aby mieć pewność co do jego skuteczności. Nie zostawiaj opakowania z kremem na słońcu, bo również straci swoją ochronną "moc".
 4. Smaruj się kilkakrotnie – po kąpieli w morzu, basenie czy jeziorze, nałóż produkt ochronny ponownie, nawet jeśli napisano, że to krem wodoodporny. Smaruj się co 2-3 godziny.
 5. Jedz zdrowo - czyli to, co wpłynie pozytywnie na produkcję melatoniny w organizmie, która wspomoże szybsze łapanie i utrwalenie opalenizny. Wspomogą to żółte, czerwone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, np. marchew.
 6. Nie opalaj się, gdy bierzesz leki – a także jeśli pijesz zioła, ponieważ część z nich może spowodować uczulenie w kontakcie ze słońcem.
 7. Stosuj filtry wszędzie – nawet w cieniu. To złudzenie, że promieniowanie tam nie dociera. Wręcz przeciwnie – również przesiadując w zacienionych miejscach należy chronić skórę kremem ochronnym.
 8. Odpowiednio się ubieraj – bawełniane okrycie służy jako krótkotrwały bloker promieni słonecznych. Mimo to, ubrania nie ochronią cię na długo…
 9. Wybierz odpowiedni preparat – dobierz krem ochronny właściwie do typu skóry. Dla dzieci przeznaczone są środki do skóry delikatnej, dla siebie dobierz coś właściwego – jeśli masz tłustą cerę, postaw na lekkie kremy, jeśli suchą – bardziej treściwe.
 10. Wyposaż się w krem z lżejszym filtrem – również w pochmurne dni jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Chmury przepuszczają promienie UV i UVA, dlatego w taką pogodę stosuj lżejsze preparaty ochronne.
opalanie skóra krem ochronny młody wygląd krem z filtrem
Komentarze
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Paula
Ocena:
Zgadzam sie z Wiki umiar, umiar i jeszcze raz umiar, a nikomu krzywda nie stanie się.
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: #Wiki
Ocena:
Najlepszym sposobem na uniknięcie poparzenia jest umiar, tak samo jak w przypadku nadwagi, wystarczy go zachować, a problemu nie będzie :)
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Sezon opalania u mnie rozpoczęty, wyznaję zasadę, że małymi kroczkami do celu, czyli opalam się po trochu ale sukcesywnie no i oczywiście kremik z filtrem do podstawa.
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: Monika
Ocena:
Ja dotąd nie kupowałam co sezon nowego kremu, ale skoro traci on z czasem swoje właściwości, to chyba zacznę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach