45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie daj się komarom! 11 sprawdzonych metod na ukąszenia

Nie daj się komarom! 11 sprawdzonych metod na ukąszeniaNie daj się komarom! 11 sprawdzonych metod na ukąszenia

Lato to czas słońca, urlopów, dni spędzonych nad jeziorem… i komarów. Pojawienie się tych nieproszonych gości potrafi dosłownie spędzać sen z powiek. Kładziemy się do łóżka, prawie zasypiamy i nagle słyszymy bzyczenie komara... Rano budzimy się z ugryzieniami w postaci swędzących, zaczerwienionych miejsc. Jak przyspieszyć gojenie się śladów po ukąszeniu?

Na szczęście i na to są sprawdzone sposoby. Po pierwsze należy jednak pamiętać, aby zawsze dezynfekować ukąszone miejsce, najlepiej myjąc je wodą z mydłem, a następnie stosując na skórę środek antyseptyczny. Niektórzy mają alergię na ślinę komarów, której objawami są osłabienie, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!

  • Co na ukąszenia komarów?

  • Co na komary?

Oto kilka sprawdzonych metod na swędzące bąble, część z nich z pewnością znacie, inne mogą okazać się zaskoczeniem:

  1. Plaster cebuli – uciążliwy ból zmniejszy plasterek cebuli przyłożony do rany. Dobrze sprawdzi się także plasterek ziemniaka.
  2. Ocet – ulgę może przynieść także posmarowanie jej octem.
  3. Soda – w szklance wody należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej, w roztworze zamaczamy gazik, następnie przykładamy do ukąszenia na czas około 15 minut.
  4. Mleko w proszku – łyżkę mleka mieszamy z dwiema łyżeczkami wody. Dodajemy do tego trochę soli i gotową papkę przykładamy do ranki. Taki sposób załagodzi uczucie pieczenia.
  5. Cytryna – miejsce ukąszenia nacieramy grubym plastrem cytryny – najlepiej kilka razy dziennie. Taka metoda służy złagodzeniu stanu zapalnego.
  6. Biała kapusta – do swędzącego miejsca dobrze jest przyłożyć również liść białej kapusty, który zminimalizuje świąd.
  7. Pietruszka – a dokładniej natka pietruszki, roztarta na papkę, którą przykładamy na kilka minut do miejsca ukąszenia.
  8. Eukaliptus – olejek eukaliptusowy ma właściwości łagodzące ból i przeciwzapalne, dlatego warto natrzeć nim rankę po ugryzieniu komara.
  9. Węgiel – bąbel zniknie szybciej, jeśli rozpuścimy w wodzie kilka tabletek węgla aktywnego, a po wymieszaniu nałożymy go na bolące miejsce i przykryjemy gazą.
  10. Wapno – stosowane od wewnątrz, czyli spożywane w formie musującej lub w syropie, ma działanie zmniejszające odczyny alergiczne i obrzęk, dlatego przyspieszy usuwanie plam po ukąszeniu.
  11. Kapsułki witaminowe – a dokładniej te z witaminą A i E, które działają ochronnie na nabłonek skóry, a także poprawiają jej wygląd i zmniejszają obrzęk, rumień, a także odbudowują warstwę lipidową naskórka. Tego typu kapsułki znajdziemy w aptece – wystarczy przeciąć jedną na pół i wcierać jej zawartość w ukąszone miejsca.
obrzęk świąd na komary komar ukąszenie komara
Komentarze
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Marlena
Ocena:
Próbowałam już kilka metod, między innymi pietruszkę, sodę i kapuste no i wapń ale to podaje profilaktycznie.
Odpowiedź
Dodano: 25 Lipiec 2016
Autor: Ewka
Ocena:
Potwierdzam, smarowanie cytryną bardzo pomaga mi na ślady po komarach.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: ula
Ocena:
moja babcia zawsze smarowała mnie octem, jak spędzałam u niej wakacje, ale aromat pozostaje na ciele, co dla mnie było dużym dyskomfortem
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Julita
Ocena:
Już któryś raz czytam i słyszę o natce pietruszki, ale jakoś zawsze zapominam wypróbować tej metody, a ciekawa jestem, czy działa.
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Halinka
Ocena:
Na komary mleko w proszku? Węgiel? Muszę wypróbować.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach