45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie bagatelizuj uczucia zatkanego ucha!

Nie bagatelizuj uczucia zatkanego ucha!Nie bagatelizuj uczucia zatkanego ucha!

Odczuwanie zatkanego ucha jest przypadłością dość nieprzyjemną. Czasami pojawia się samoistnie, ale częściej dolegliwość ta towarzyszy katarowi czy przeziębieniu lub grypie. Czasami efekt zatkanego ucha pojawia się również przy jeździe windą czy podczas lotu samolotem – tutaj odpowiada za to zmiana ciśnienia, albo po kąpieli – wówczas odpowiedzialna za pojawienie się zatkanego ucha jest woda, która dostaje się do środka przewodu słuchowego.

  • Jak sobie radzić z zatkanym uchem?

  • Jak leczyć zatkane ucho?

Zatkane ucho. Komplikacje:

  • To przede wszystkim uczucie nieprzyjemne, które może irytować i powodować stres oraz złość
  • Zatkane ucho prowadzi również do problemów z niedrożnością przewodów słuchowych
  • Zatkane uszy powodują kłopoty z osłabieniem słuchu
  • Schorzeniu mogą towarzyszyć objawy dodatkowe, takie jak: ból głowy, zawroty głowy oraz szumy uszne

Leczenie domowe i wizyta u lekarza

Zatkane ucho z powodzeniem leczyć  można samemu przy użyciu tzw. sposobów domowych. Niemniej jednak, jeśli objawy nie zostaną zniesione po ok. 2-3 dniach od rozpoczęcia leczenia na własną rękę, wówczas wymagana będzie wizyta u lekarza – laryngologa. Tylko on będzie mógł wtedy określić przyczynę problemu i wskazać istotne i bardziej skuteczne metody leczenia. Jeśli domowe sposoby nie pomagają można podejrzewać wystąpienie groźnego zapalenia ucha środkowego czy pęknięcie błony bębenkowej.

Sposoby na zatkane ucho

  1. Przede wszystkim należy zadbać o udrożnienie dróg oddechowych, szczególnie jeśli problem ten występuje w przebiegu przeziębienia czy grypy. Można tutaj użyć kropli do nosa, czy wykorzystać naturalne inhalacje z użyciem ziół i olejków eterycznych. Wśród nich świetnie zadziała rumianek i olejek eukaliptusowy.
  2. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z zatkanym uchem może być próba usunięcia zalegającej w środku woskowiny. Najlepiej woskowiny nie usuwać jednak popularnymi patyczkami do uszu, a użyć specjalnych kropli dostępnych bez recepty, które woskowinę rozpuszczą. Problem z woskowiną zatykającą uszy może się pojawić szczególnie u osób, które często pływają lub się kąpią, ponieważ woda powoduje jej pęcznienie.
  3. Jeśli problem zatkanego ucha pojawi się np. po locie samolotem, czy po jeździe windą, wówczas odpowiedzialna jest za to zwężona trąbka Eustachiusza. W tym przypadku rozwiązaniem będzie po prostu chwilowe żucie gumy czy ssanie cukierków, co powinno ułatwić odpływ nadmiaru powietrza i powrót trąbki Eustachiusza do swojej „normalnej” wielkości. Ważne jest również to, by się nie kulić i nie garbić, a siedzieć całkowicie prosto.
zatkane ucho sposoby na zatkane uszy zatkane ucho jak leczyć jak odetkać zatkane ucho jak odetkać zatkane uszy zatkane ucho katar zatkane uszy przez wodę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach