45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie bagatelizuj objawów zawału serca. Jak je rozpoznać ?

Nie bagatelizuj objawów zawału serca. Jak je rozpoznać ?Nie bagatelizuj objawów zawału serca. Jak je rozpoznać ?

Mimo coraz większej wiedzy w społeczeństwie, zdarza się, że lekceważymy symptomy zawału, tłumacząc je niestrawnością czy bólem pleców. Tymczasem okazuje się, że duża część chorych przechodzi przez zawał nieświadomie. W trosce o swe zdrowie, nie bagatelizuj objawów zawału, ponieważ każda pojedyncza minuta dzieli cię od życia i śmierci.

Zawał ma miejsce, gdy przynajmniej jedno z naczyń wieńcowych, które transportują krew dla odżywiania serca, zostaje zamknięte przez zakrzep. Niedokrwienie wywołuje ból i szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Szybka interwencja kardiologa pozwala w maksymalnie kilkunaście minut udrożnić światło naczynia krwionośnego.

  • Jakie są objawy zawału serca?

  • Co robić podczas zawału?

Na baczności powinny mieć się osoby z nadwagą czy nałogami oraz te, których najbliżsi przeszli już udar mózgu lub zawał serca, ponieważ czynnik genetyczny ma ogromne znaczenie.

Reaguj, gdy zauważysz...

  1. Ból za mostkiem – rozlany, promieniuje do innych części ciała, m.in.: do lewego ramienia, lewej ręki czy dłoni, nadbrzusza, pomiędzy łopatki, w okolice żuchwy oraz gardła. Ból może mieć rozmaity charakter, np. dławiący, miażdżący, duszący, gniotący. Charakterystyka bólu:

  • ból żuchwy – promieniuje w lewo lub do obu stron szczęki, niekiedy w dół szyi, nie mija po przyjęciu tebletek przeciwbólowych,

  • ból ramienia, ręki, dłoni – niekoniecznie silny, towarzyszy mu uczucie ciężkości rąk, pojawia się nie tylko po lewej, ale też czasem po prawej lub obu stronach,

  • ból nadbrzusza – jest przeważnie lekki lub tępy, chory ma wrażenie, że brzuch jest wzdęty, pełny, ani zmiana pozycji, ani lek zobojętniający kwasy żołądkowe nie przynosi poprawy.

  1. Ucisk lub uczucie rozsadzania – sugeruje zawał, gdy występuje pośrodku klatki piersiowej, trwa powyżej 5 minut.

  2. Lęk – niewytłumaczalne czarne myśli i niepokój.

  3. Nagłe osłabienie – obfite pocenie się, duszności, zawroty głowy, nudności i wymioty, ogarniające zmęczenie.

  4. Brak tchu – nawet, gdy nie wykonujesz ciężkiego wysiłku, a brak powietrza nie mija podczas wypoczynku.

  5. Zatrzymanie krążeniaserce przestaje bić, ustaje oddech, puls jest niewyczuwalny.

Czynniki maskujące zawał

  1. Cukrzyca – do 40 % osób chorych na cukrzycę ma uszkodzenia nerwów przewodzących ból, dlatego nie odczuwają go tak silnie, co bezpośrednio wpływa na zbagatelizowanie bólu w nadbrzuszu i wytłumaczenie go niestrawnością, zaś bóle międzyłopatkowe prawdopodobnie zostaną uznane za ból kręgosłupa.

  2. Płeć – u pań objawy zawału są zbieżne, np. z chorobą wieńcową, wyczerpaniem, kłopotami żołądkowymi, grypą. Trudniej jest zlokalizować ból, a pieczenie lub ucisk w żołądku nasuwa podejrzenie zgagi.

  3. Brak bólu w klatce piersiowej - na podstawie badań, naukowcy ustalili, iż zawał bez bólu w klatce piersiowej występował u 42 % kobiet oraz 31 % mężczyzn. Pacjenci docierali później do szpitala i mieli blisko dwukrotnie wyższą śmiertelność krótkoterminową.

Złote godziny

Decydujące w leczeniu zawału jest pierwsze sześć godzin. Dzięki kardiologi inwazyjnej zastosowanej w ostrej fazie zawału, śmiertelność maleje do kilku procent. Odpowiedniea opieka zwiększa szanse na wzrost wydolności chorych po rekonwalescencji.

Jeżeli rozpoznasz u siebie lub drugiej osoby niepokojące objawy, nie odwlekaj decyzji o wezwaniu pogotowia ratunkowego pod numerem 112 lub 999. Czekając na pomoc, możesz podać 300 mg rozgniecionej lub rozpuszczonej aspiryny, staraj się uspokoić chorego, wyswobodź go garderoby, która nasilają duszności, np. krawata. Dopilnuj by nie leżał z nogami uniesionymi. Reanimuj, jeśli traci oddech i przytomność.

 

zawał serca choroby serca objawy zawału zawał serca objawy objawy zawału serca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach