Ból żołądka jest jedną z najczęstszych dolegliwości pokarmowych. Może mieć zarówno charakter ostry, jak i przewlekły, co podobnie jak i pozostałe objawy, pozwala określić źródło dyskomfortu.
Mimo iż jest to dość rozpowszechniony symptom, nie powinniśmy go bagatelizować, gdyż może wskazywać na stan zapalny błony śluzowej, a nawet na wrzody. Ból jest odpowiedzią na uszkodzenia tkanki, pobudza reakcje, które mają na celu przywrócenie jej optymalnego stanu. Alarmuje i chroni nasz organizm jednocześnie.
Jakie są przyczyny bólu żołądka?
Jak leczyć ból żołądka?
Charakterystyczny ból żołądka
Ból żołądka umiejscawia się w rejonie śródbrzusza, a konkretnie powyżej pępka, co pozwala łatwo go namierzyć i rozpoznać. Może wiązać się ze stanem zapalnym śluzówki, jak i rozwijającym się owrzodzeniem. O ile stan bony śluzowej żołądka nie uległ naruszeniu, kwas solny nie podrażnia zakończeń nerwowych, dlatego za bólem żołądka zawsze stoi konkretna przyczyna Na ogół wrzody i stan zapalny mają związek z przesadnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz innych preparatów, które możemy nabyć bez recepty. W czołówce źródeł bólu znajdują się papierosy, alkohol, spożywanie zbyt dużych ilości kawy, jak i konserwantów, czy potraw smażonych. Winne może być także zarażenie bakterią Helicobacter pylori, jak i stres.
O ile ból żołądka ma związek ze stanem zapalnym lub chorobą wrzodową, zwykle ma charakter przemijający. Atakuje po wystąpieniu odczucia głodu oraz bezpośrednio po spożyciu jedzenia. Niewykluczony jest także w nocy.
Z bólem żołądka współwystępować mogą:
- nudności,
- wymioty,
- brak apetytu,
- chudnięcie.
Jeśli jednak ból żołądka utrzymuje się przez wiele miesięcy, może burzyć nasze plany towarzyskie i zawodowe, a wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Ból o charakterze przewlekłym, zawsze wywołuje niepokój. Powinien być dla nas impulsem do podjęcia wizyty u lekarza. Stale utrzymujący się ból żołądka towarzyszy chorobie nowotworowej. W początkowej fazie nowotworu ból może być odczuwany jako nieznaczny dyskomfort w jamie brzusznej, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować.
Wraz z bólem żołądka w chorobie nowotworowej występuje:
- odczucie pełności w brzuchu,
- spora utrata wagi na krótkiej przestrzeni czasu,
- osłabienie,
- stan podgorączkowy.
Z czasem mają miejsce również krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które przejawiają się poprzez smoliste stolce. Choroba pozostawiona bez leczenia prowadzi na dalszym etapie do zmniejszenia drożności światła przewodu pokarmowego, co wynika z postępu zmiany nowotworowej. Konsekwencją są obfite wymioty, które towarzyszą choćby niewielkiej próbie spożycia pokarmu, także płynnego.
Dbać o kondycję błon śluzowych powinny osoby z rozpoznaną chorobą wrzodową żołądka, gdyż są one szczególnie narażone na rozwój tego nowotworu.
Leczenie
W przypadku sporadycznych bólów żołądka pomóc może zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Powinniśmy zrezygnować z przyjmowania drażniących błony śluzowe leków, kofeiny i innych używek. Pomocna może być dieta lekkostrawna neutralizująca kwas solny, krótkotrwale zaleca się stosować leki ograniczające kwasowość żołądka. Jeśli to nie przyniesie ulgi, a ból będzie miał charakter ostry lub przewlekły, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który skieruje nas na badania diagnostyczne.
Co o tym sądzisz?