45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nie bagatelizuj bólu żołądka! Jak w porę rozpoznać chorobę wrzodową, zapalenie żołądka, a nawet nowotwór?

Nie bagatelizuj bólu żołądka! Jak w porę rozpoznać chorobę wrzodową, zapalenie żołądka, a nawet nowotwór?Nie bagatelizuj bólu żołądka! Jak w porę rozpoznać chorobę wrzodową, zapalenie żołądka, a nawet nowotwór?

Ból żołądka jest jedną z najczęstszych dolegliwości pokarmowych. Może mieć zarówno charakter ostry, jak i przewlekły, co podobnie jak i pozostałe objawy, pozwala określić źródło dyskomfortu.

Mimo iż jest to dość rozpowszechniony symptom, nie powinniśmy go bagatelizować, gdyż może wskazywać na stan zapalny błony śluzowej, a nawet na wrzody. Ból jest odpowiedzią na uszkodzenia tkanki, pobudza reakcje, które mają na celu przywrócenie jej optymalnego stanu. Alarmuje i chroni nasz organizm jednocześnie.

 • Jakie są przyczyny bólu żołądka?

 • Jak leczyć ból żołądka?

Charakterystyczny ból żołądka

Ból żołądka umiejscawia się w rejonie śródbrzusza, a konkretnie powyżej pępka, co pozwala łatwo go namierzyć i rozpoznać. Może wiązać się ze stanem zapalnym śluzówki, jak i rozwijającym się owrzodzeniem. O ile stan bony śluzowej żołądka nie uległ naruszeniu, kwas solny nie podrażnia zakończeń nerwowych, dlatego za bólem żołądka zawsze stoi konkretna przyczyna Na ogół wrzody i stan zapalny mają związek z przesadnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz innych preparatów, które możemy nabyć bez recepty. W czołówce źródeł bólu znajdują się papierosy, alkohol, spożywanie zbyt dużych ilości kawy, jak i konserwantów, czy potraw smażonych. Winne może być także zarażenie bakterią Helicobacter pylori, jak i stres.

O ile ból żołądka ma związek ze stanem zapalnym lub chorobą wrzodową, zwykle ma charakter przemijający. Atakuje po wystąpieniu odczucia głodu oraz bezpośrednio po spożyciu jedzenia. Niewykluczony jest także w nocy.

Z bólem żołądka współwystępować mogą:

 • nudności,
 • wymioty,
 • brak apetytu,
 • chudnięcie.

Jeśli jednak ból żołądka utrzymuje się przez wiele miesięcy, może burzyć nasze plany towarzyskie i zawodowe, a wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Ból o charakterze przewlekłym, zawsze wywołuje niepokój. Powinien być dla nas impulsem do podjęcia wizyty u lekarza. Stale utrzymujący się ból żołądka towarzyszy chorobie nowotworowej. W początkowej fazie nowotworu ból może być odczuwany jako nieznaczny dyskomfort w jamie brzusznej, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować.

Wraz z bólem żołądka w chorobie nowotworowej występuje:

 • odczucie pełności w brzuchu,
 • spora utrata wagi na krótkiej przestrzeni czasu,
 • osłabienie,
 • stan podgorączkowy.

Z czasem mają miejsce również krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które przejawiają się poprzez smoliste stolce. Choroba pozostawiona bez leczenia prowadzi na dalszym etapie do zmniejszenia drożności światła przewodu pokarmowego, co wynika z postępu zmiany nowotworowej. Konsekwencją są obfite wymioty, które towarzyszą choćby niewielkiej próbie spożycia pokarmu, także płynnego.

Dbać o kondycję błon śluzowych powinny osoby z rozpoznaną chorobą wrzodową żołądka, gdyż są one szczególnie narażone na rozwój tego nowotworu.

Leczenie

W przypadku sporadycznych bólów żołądka pomóc może zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Powinniśmy zrezygnować z przyjmowania drażniących błony śluzowe leków, kofeiny i innych używek. Pomocna może być dieta lekkostrawna neutralizująca kwas solny, krótkotrwale zaleca się stosować leki ograniczające kwasowość żołądka. Jeśli to nie przyniesie ulgi, a ból będzie miał charakter ostry lub przewlekły, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który skieruje nas na badania diagnostyczne.

żołądek wrzody żołądka rak żołądka ból zołądka nowotwór żołądka stan zapalny żołądka
Komentarze
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Ala
Ocena:
Wrzody to zmora wielu osób i efekt działania wielu firm produkujących żywność.
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: sylwia
Ocena:
czasami boli mnie żołądek, ale myślę, że to reakcja na zjedzenie czegoś niedobrego, bo zdarza się to sporadycznie
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: michał
Ocena:
u mnie ból oznaczał wrzody niestety, już są zdiagnozowane przez lekarza i poddaję się leczeniu
Odpowiedź
Dodano: 07 Marzec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Sądzę, że artykuł jest pomocny. Od jakiegoś czasu dokucza mi ból żołądka, szukałam w sieci informacji na ten temat. Czytając o objawach jakie ma nowotwór żołądka postanowiłam wybrać się do lekarza i okazało się że mam stan zapalny żołądka i zakażenie tą bakterią helicobacter pyroli. Jestem w trakcie leczenia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach