45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Neuralgia - nerwoból nerwu trójdzielnego

nerwobólenerwobóle

Nerwobóle charakteryzują się atakami kłującego, palącego, mrowiącego lub piekącego bólu, który swoim zasięgiem zwykle obejmuje skórę, występuje pomimo braku widocznych oznak uszkodzeń tkanki i spowodowane są przez bodźce, które zwykle nie mają wpływu na odczuwanie bólu.

  • Co to jest neuralgia nerwu trójdzielnego?

  • Jak leczyć neuralgię?

Istnieje wiele rodzajów nerwobólów, jednak omówimy szerzej neuralgię czyli nerwoból nerwu trójdzielnego, który przez wielu nazywany jest także rwą twarzową i jest jednym z najbardziej dotkliwych i gwałtownych bólów jakie mogą nas dotknąć. Pojawia się znienacka i obejmuje swoim zasięgiem połowę twarzy. Trwa zwykle kilka sekund, lecz czasem nawet do dwóch lub więcej minut. Na szczęście ustępuje równie gwałtownie co się pojawia. Czasem pojawia się raz w życiu a czasem potrafi sparaliżować część twarzy lub występować nawet kilka razy w ciągu dnia.

Ból ten chorzy porównują do porażenia prądem i objawia się także miejscowo, np. w okolicy oka, zatoki, żuchwy, jednakże występuje tylko w ciągu dnia, a towarzyszyć mu może łzawienie, katar, ślinotok, a także zaburzenia smaku, zapachu i słuchu. Wywołać go może nawet najdrobniejszy bodziec, jak dotknięcie lub zmiana temperatury.

Powodem występowania nerwobólu nerwu trójdzielnego są dolegliwości ze strony właśnie tego nerwu. Dzieli on się na trzy gałązki, z których jedna ma swoje zakończenie pod okiem, druga na żuchwie, a trzecia zaś w okolicy łuku brwiowego. Nerwoból spowodowany jest bezpośrednio uszkodzeniem któregoś z tych nerwów, który ma za zadanie przewodzić informacje, a sam w sposób bardzo gwałtowny wysyła sygnał, że nie funkcjonuje prawidłowo.

Zdiagnozować takie bóle można kierując się przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu, który po uprzednim wykluczeniu innych możliwości wypisze skierowanie do neurologa, który to już na poważnie zajmie się przypadłością. Może on zlecić rentgen okolicy, która atakowana jest przez bóle, a także rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Dodatkowo pomocne mogą się okazać elektromiografia (EMG) przewodnictwa nerwowego i elektroencefalografia (EEG), które swoim charakterem diagnozują czynności mózgu.

Wszystkie te badania należy wykonać aby wykluczyć inne choroby objawiające się w podobny sposób, a także aby obrać odpowiednią drogę w leczeniu przypadłości. Leczenie nerwobólów nerwu trójdzielnego polega w pierwszej fazie na zażywaniu tabletek przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. W tym samym czasie warto zastanowić się, jakie bodźce najczęściej powodują ataki, po czym już odruchowo nauczymy się ich unikać. Można dodatkowo stosować odpowiednie dla tego rodzaju problemów maści czy plastry, które rozgrzewają bolesną okolicę, warto także dla profilaktyki poddawać się kąpielom oraz masażom leczniczym lub rozgrzewać bolące miejsce.

Równie pomocne może okazać się regularne zażywanie witamin z grupy B, przede wszystkim B12, efektywna jest również często akupunktura lub akupresura. Dopiero jeżeli te proste metody zawiodą należy udać się do neurochirurga. Może on zastosować odpowiednie zabiegi likwidujące ból, ewentualnie w ostateczności operacyjnie można odseparować nerw trójdzielny od uciskającego go naczynia.

twarz ból nerwobóle zaburzenia nerwoból neuralgia rwa twarzowa gwałtowny porażający paraliż bodźce nerw

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach