45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nerwobóle w klatce piersiowej: psychiczne podłoża i fizyczna choroba. Jak to zweryfikować?

Nerwobóle w klatce piersiowej: psychiczne podłoża i fizyczna choroba. Jak to zweryfikować?Nerwobóle w klatce piersiowej: psychiczne podłoża i fizyczna choroba. Jak to zweryfikować?

Nerwobóle w klatce piersiowej możemy podzielić właściwie na dwie kategorie. Z jednej strony nerwobólami nazwiemy bóle pochodzące właśnie z nerwów obwodowych otaczających całe nasze ciało. Z drugiej jednak strony bardzo popularnie „nerwobóle” kojarzone są z nerwami, złością, nerwicą czy stresem. Możemy więc chorobę tę rozumieć na dwa sposoby. Każda z nich posiada inne przyczyny i leczenie, ale łączą je objawy.

  • Co to są nerwobóle w klatce piersiowej?

  • Skąd się biorą nerwobóle?

Ból w klatce piersiowej

Odczuwając jakikolwiek ból w klatce piersiowej zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może się on pojawiać w przebiegu wielu schorzeń i chorób, niejednokrotnie zwiastując „najgorsze”. Odczuwając tego typu ból nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty (leki przeciwbólowe nie są dobrym rozwiązaniem długoterminowo).

Ból w klatce piersiowej może być związany z następującymi chorobami:

  1. Chorobami sercowo-naczyniowymi
  2. Chorobami układu pokarmowego (!)
  3. Nerwicami i chorobami układu nerwowego
  4. Chorobami układu mięśniowo-szkieletowego

Nerwobóle: przyczyna w nerwach, zdenerwowaniu i stresie

Wiele osób, chociaż jest to z punktu medycznego błędne, rozumie nerwobóle, jako te spowodowane zdenerwowaniem czy nadmiernym stresem. Owszem, długotrwały stres czy nerwica (szczególnie wegetatywna) mogą prowadzić do powstawania bólu w klatce piersiowej, wszelkich dolegliwości somatycznych, bez wyraźnej przyczyny np. w uszkodzeniu narządów. Wtedy też sam ból ma swoje źródło w psychice chorego. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z psychiatrą i psychologiem. Niemniej, każda osoba, która zostanie w ten sposób zdiagnozowana wcześniej przechodzi wszelkie możliwe badania. Po odrzuceniu jakichkolwiek fizycznych objawów  i po krótkim wywiadzie można stwierdzić istnienie „nerwobóli” – bóli serca z powodu nadmiernego,  przewlekłego stresu związanego często z epizodem nerwicy.

Serce i układ krążenia są zdrowe, ale nadal boli? Neuralgie!

W medycynie nerwobólami nazywa się jednak przede wszystkim neuralgie, czyli stany związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych, a więc również związane ściśle z układem nerwowym (ale obwodowym, a nie ośrodkowym). Ból tego typu może promieniować do klatki piersiowej i być odczuwany właśnie w tym miejscu w przebiegu neuralgii międzyżebrowej. Spowodowana ona jest uciskiem, urazem lub uszkodzeniem (np. polekowym) nerwu międzyżebrowego. Może być wynikiem również różnego rodzaju zatruć (alkoholem ołowiem, tlenkiem węgla). Warto wiedzieć, że ból tego typu może być wywołany również przez boreliozę.

Ból związany z neuralgią

  • Jest rwący i bardzo mocny
  • Opisywany, jako ostry i szarpiący
  • Ma charakter napadowy, a nie ciągły (może powracać i mijać)
  • Występuje bolesność przy wdychaniu powietrza
nerwobóle ból w klatce piersiowej nerwica wegetatywna nerwobóle serca nerwobóle nerwy obwodowe nerwobóle stres nerwobóle w klatce piersiowej nerwobóle w okolicy klatki piersiowej bóle z nerwów
Komentarze
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Czasem dopadają mnie takie dziwne nerwobóle w klatce piersiowej, nie wiedziałam że jest cos takiego jak neuralgia albo bóle z nerwów. Muszę wybrać sie do lekarza i zbadać co się dzieje.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach