45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nerwobóle w klatce piersiowej mogą świadczyć o poważnej chorobie!

Nerwobóle w klatce piersiowej mogą świadczyć o poważnej chorobie!Nerwobóle w klatce piersiowej mogą świadczyć o poważnej chorobie!

Nerwobóle w klatce piersiowej wzbudzają niepokój. Wynikają nie tylko z uszkodzenia nerwu odpowiedzialnego za transport bodźca do naszego mózgu. Ból rozpościera się przynajmniej od jednego kręgu międzyżebrowego do górnej, bądź dolnej części klatki piersiowej, ma miejsce w obrębie nerwu, a nawet całej jego gałęzi.

 • Jak wygląda nerwoból w klatce piersiowej?

 • Jak leczyć nerwoból w klatce piersiowej?

Dolegliwość potocznie zwana nerwobólem międzyżebrowym, może występować zarówno po jednej stronie, jak i z obu stron klatki piersiowej. Ból ma szarpiący, rwący lub ostry charakter.

Jak przebiega dolegliwość?

Rwący, szarpiący, rozdzierający, a czasem piekący lub palący ból napadowy, ma zwyczaj narastać podczas zaczerpywania głębszego wdechu, zwiększonego wysiłku fizycznego czy pochylania tułowia. Niekiedy występuje z nim niedoczulica. Zdarza się, iż ból ma charakter opasujący i przywodzi na myśl zaciskanie obręczy wokół klatki piersiowej. Zanim bolesność nastanie można odczuć nieznaczne drętwienie lub mrowienie, które jest zlokalizowane w klatce piersiowej. Siła, z którą uderza neuralgia, może utrudniać normalne funkcjonowanie, ale i przebiegać w stopniu łagodnym. Nieprzyjemne odczucie przechodzi bez konkretnej przyczyny i zazwyczaj atakuje okolice nerwów międzyżebrowych.

Źródła nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej powstają pod wpływem różnych czynników. Przyczyną może być:

 • podrażnienie nerwu pojawiające się w wyniku wykonania nagłego ruchu, bądź przewiania,
 • ucisk wywołany rozrostem guza nowotworowego, bądź organu,
 • uszkodzenie nerwu o toksycznym podłożu, takim jak np. alkohol,
 • ciąża,
 • urazy żeber lub klatki piersiowej,
 • borelioza,
 • półpasiec atakujący nerwy umiejscowione w górnej części pleców czy piersi,
 • zaburzenie metaboliczne, które towarzyszy m.in. cukrzycy,
 • zapaleniem stawów oraz inne schorzenia w obrębie tkanki łącznej.

Diagnoza i leczenie

Lekarz stawia diagnozę w oparciu o wyniki takich badań, jak: elektromiografia, ocena przewodnictwa w nerwach obwodowych, badanie odruchów neurologicznych, badanie radiologiczne, morfologia i badanie moczu. Na ich podstawie można stwierdzić, który nerw uległ uszkodzeniu.

Nerwobóle w klatce piersiowej leczy się poprzez przeciwdziałanie ponownemu wystąpieniu symptomów. Przede wszystkim zwalczany jest ból, którego pacjent doświadcza podczas neuralgii. Lekarz zwykle zleca maść, albo plastry. W farmakoterapii wdrażane są leki przeciwdziałające depresji, bądź padaczce oraz witaminy B6 i B12, które pozwalają zapobiegać nerwobólom międzyżebrowym. O ile za przyczynę zostanie uznany guz, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

nerwobóle ból w klatce piersiowej nerwobóle w klatce piersiowej neuralgia międzyżebrowa nerwoból międzyżebrowe neuralgia przyczyny
Komentarze
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Beata
Ocena:
U mnie pojawiają się takie nerwobóle na tle nerwowym, jakiś gorszy dzień, dużo stresu i potem jak już emocje opadają to czasem mi doskwiera coś takiego.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Madzia
Ocena:
Mnie tak łapią nerwobóle w klatce piersiowej i z tego co czytam trzeba by się wybrać do lekarza i poszukac przyczyny. Miał już ktoś coś takiego?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach