45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nerwica serca. Jak rozpoznać chorobę?

serceserce

Nerwica serca, jest to coraz częściej używany termin, mający na celu określenia zaburzeń lękowych, które przebiegają z jednoczesnymi objawami somatycznymi w okolicy serca. Człowiek, u którego rozwinęły się jej objawy, zauważa u siebie nie tylko problemy psychiczne takie jak odczuwanie silniejszych, trudnych emocji, czy niepokoju i rozdrażnienia ale również te somatyczne objawy, związane z rozwojem choroby.

Ktoś, kto cierpi na nerwicę zgłasza się do lekarzy różnych specjalności z różnymi dolegliwościami zarówno ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego jak i krwionośnego. Coraz bardziej odnotowywanym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, i właśnie tego tematu będzie dotyczył ten artykuł.

  • Co to jest nerwica serca?

  • Jak rozpoznać nerwicę serca?

Lęk może objawiać się w różnych formach. Nawet ludzie całkowicie zdrowi odczuwając lęk, chociażby przed publicznym wystąpieniem, zauważają u siebie automatycznie także fizyczne objawy tej emocji. Są to między innymi najczęściej  pocenie, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby, które są chore na nerwicę oprócz tych przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dodatkowo dolegliwości upodabniające się do tych występujących w przebiegu chorób somatycznych.

W pierwszej kolejności chory, jeżeli zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, szuka ich przyczyny i potwierdzenia swojego stanu zdrowia w badaniach, jednak na próżno, ponieważ wyniki badań nie potwierdzą występowania choroby somatycznej.

Jak rozpoznać więc chorobę? Najczęstszymi zgłaszanymi przez osoby chore na nerwicę serca są charakterystyczne dla wielu z nich objawy, a w nich  bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności związane z oddychaniem, odczuwanie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, a także niestrawność.

U każdego pacjenta natomiast maja one swoisty, charakterystyczny przebieg. Jedni odczuwają ból w jednym miejscu, inni znów ból wędrujący, czy pieczenie, ściskanie lub rozprężanie. Niestety te objawy powodują pogłębienie się psychicznych dolegliwości u pacjenta co prowadzi do pogorszenia stanu jego zdrowia, a nawet może doprowadzić do sytuacji kiedy pojawia się u niego lęk przed samym lękiem.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to bardzo poważny problem. Taka przyspieszona akcja serca może wywoływać u pacjenta poczucie słabości, ponieważ nie wie, co się z nim dzieje, dodatkowo te fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i zamykając błędne koło nasilają odczuwanie lęku, który wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby cierpiące na nerwicę serca zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla nich zagrożenie, w związku z czym starają się ich unikać, zmuszając się do odosobnienia, które również może prowadzić do nasilenia problemów z nerwicą serca. Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie problemu i jego leczenie, aby nie dopuścić do sytuacji, że chory wpadnie w uporczywie odczuwany lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

 

serce ból nerwica klatka piersiowa objawy kołatanie szmer psychosomatyczne
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Mąż mojej przyjaciółki ma tą chorobę, bardzo jej współczuję, bo niestety odbija się to na całej rodzinie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach