45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nerowobóle mogą prowadzić do depresji

Nerowobóle mogą prowadzić do depresjiNerowobóle mogą prowadzić do depresji

Ból twarzy, głowy może mieć różnych charakter i różne przyczyny. Najczęściej na tego typu dolegliwości skarżą się osoby cierpiące na zapalenie zatok. Jednak kiedy ból nie pochodzi od tego schorzenia a jest dokuczliwy i promieniujący do różnych partii twarzy – może być objawem groźnej choroby. Jedną z nich jest nerwoból (neuralgia), który ze względu na swój uporczywy charakter – może doprowadzić chorego nawet do myśli samobójczych. Konieczna jest tu właściwa diagnoza lekarska.

  • Co to jest neuralagia?

  • Jak sobie radzić z nerwobólem?

Pierwszego rozpoznania tego nerwobólu (spowodowanego uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwu) dokonano już w XVII wieku. Pomimo upływu wielu dekad, bardzo często bywa mylony z innymi przyczynami bólu głowy. W takich przypadkach zażywanie leków przeciwbólowych z reguły nie przynosi żadnej ulgi, a jeżeli ulga w lekkim stopniu jest odczuwalna to niestety tylko na krótko. Dlatego tak ważna jest odpowiednia i staranna diagnostyka. Jeżeli towarzyszy nam wyjątkowo silny ból , który trwa od dłuższego czasu należy zgłosić się do specjalisty. Nieleczone nerwobóle twarzy mogą prowadzić do groźnych powikłań, a dobieranie leków na własny rachunek bywa drogą donikąd.

Kiedy jest to nerwoból?

Przyczyna bólu najczęściej jest nieznana. Neuralgia raczej nie daje przedmiotowych objawów uszkodzenia nerwu. Brak jakichkolwiek uszkodzeń wykazują nawet specjalistyczne badania. Potocznie mówi się, że jest to ból samoistny. Dlatego dokładny opis przez chorego objawów jest kluczem do szybkiego rozpoznania i skutecznego leczenia. Podstawą jest przeprowadzenie badań wykluczających inne pochodzenie bólu.
Nerwoból pojawia się zawsze w tym samym miejscu, w sposób nagły. Jest intensywny ale krótki, określany jako piekący, kłujący, ostry, przeszywający, elektryzujący, świdrujący. Bardzo często wyzwalany jest przez podrażnienie punktów spustowych występujących na twarzy. Nieodpowiednio leczony nerwoból może powodować coraz częste napady, a kiedy przerwy między bólami są stosunkowo krótkie mówi się już o bólu stałym czyli stanie neuralgicznym.

Rodzaje neuralgii

Za wystąpienie bólu odpowiada uszkodzony nerw umiejscowiony w różnych częściach twarzy.
W diagnostyce wymienia się m.in

  • Nerwoból nerwu trójdzielnego- atak bólu w obrębie połowy twarzy, trwający od kilku do kilkunastu sekund. Ból dotyczy szczęki, policzków, zębów, ust, dziąseł a nawet oczu i czoła. Objawom może towarzyszyć katar, łzawienie, zaczerwienienie skóry twarzy a niekiedy również zaburzenia słychu i smaku. Ten rodzaj bólu jest najczęściej występującą neuralgią w obrębie twarzy;
  • Neuralgia językowa – gardłowa – temu nerwobólowi towarzyszy bardzo silny, wręcz przeszywający, jednostronny ból zlokalizowany w obłędnie migdałka podniebnego, krtani, tylnej części języka, w okolicy kąta żuchwy, nosogardzieli oraz w małżowinie usznej. Napady bólu występują nagle, w ciągu dnia i mogą trwać od kilku sekund do nawet kilku minut;
  • Neurologia uszno – skroniowa –charakteryzuje się jednostronnym bólem twarzy. Przypisane objawi to: zaczerwienienie skóry twarzy i/lub ucha spowodowane rozszerzeniem naczyń, nadmierna potliwość twarzy, mrowienie i uczucie palenia skóry. Napady bólowe mogą być samoistne lub prowokowane przez np. spożywanie posiłków.

Istnieje także nerwoból nerwowo – rzęskowy, klinowo – podniebienny, neuralgie nerwu błędnego , neuralgie popółpaścową .
Leczenie tego schorzenia opiera się głównie o przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych. Leki przeciwbólowe stosowane są w sposób doraźny i nie są w stanie zatrzymać napadów w sposób długotrwały. Powikłaniami neuralgii bywa często depresja i neurastenia (postać nerwicy).
Stąd, niejednokrotnie, chorzy na neuralgię częściej trafiają do psychiatry, niż neurologa.

 

 

nerwica depresja leki przeciwbólowe nerwobóle twarzy bół głowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach