45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Nerki pod troskliwą opieką. Pięć przykazań dla zdrowia nerek!

Nerki pod troskliwą opieką. Pięć przykazań dla zdrowia nerek!Nerki pod troskliwą opieką. Pięć przykazań dla zdrowia nerek!

Element układu moczowego nasuwający skojarzenia z dwoma wielkimi ziarnami fasoli, mowa oczywiście o nerkach. W Polsce problemy z tym organem ma już około 4 milionów chorych. Jak dbać o nerki by zachować je w dobrej kondycji przez lata? Istnieją na to sprawdzone sposoby.

Nerki nie bez powodu nazywane są filtrem ludzkiego organizmu. Oczyszczają krew, usuwają z niej szkodliwe substancje, pozostałości leków oraz nadmiar wody. Wytwarzają hormony, stymulują prawidłowy poziom pierwiastków, równowagę kwasowo-zasadową, wodno-elektrolitową i wapniowo-fosforanową. Od nich zależy sprawne funkcjonowanie pozostałych organów i tkanek. W ciągu doby umożliwiają wydalenie dwóch litrów moczu oraz oczyszczają i przywracają do krwiobiegu do 200 litrów płynów łącznie!

 • Jak dbać o nerki?

 • Czy sól szkodzi na nerki?

 1. Woda zdrowia doda
  Picie dwóch litrów płynów każdego dnia sprzyja zwiększeniu produkcji i rozrzedzeniu moczu, co utrudnia namnażanie bakterii w błonach śluzowych układu moczowego.
 2. Zimno szkodzi
  Wyziębienie nerek negatywnie wpływa na ich kondycję, dlatego gdy panuje wiatr i chłód, powinniśmy zrezygnować z krótkich bluzek i spódnic na rzecz długich kurtek oraz ciepłych spodni. Grubość ubrań powinna chronić przed zimnem. Nerkom szkodzi także przysiadanie na wilgotnej i wychłodzonej ziemi lub betonie. Jeśli czujemy, że temperatura wody jest niska, zrezygnujmy z kąpieli. Starajmy się też nie przesiadywać w mokrym kostiumie kąpielowym.
 3. Ostrożnie z używkami!
  Na przekór obiegowej opinii piwo nie oczyszcza nerek. Spożywajmy alkohol okazjonalnie, nie palmy papierosów, ani nie wdychajmy dymu tytoniowego w towarzystwie innych osób.
 4. Nie przesalaj!
  Z racji tego, że sól sprzyja nadciśnieniu, stosując ją w nadmiarze narażamy się na uszkodzenia nerek. Ponieważ bogate w chlorek sodu, a zatem w sól są produkty spożywane przez nas codziennie, jak ryby, mięso, jaja, mleko czy warzywa, warto solenie ograniczyć do minimum. Także pieczywo zawiera sól. Jej nadmierne ilości znajdziemy w popularnych zupkach instant, wędzonych rybach i konserwach.
 5. Rozruszaj się i jedz na zdrowie!
  Staraj się uprawiać aktywność fizyczną przynajmniej przez 3 dni w tygodniu po pół godziny. Jeśli nie masz zbyt dobrej kondycji skup się na spacerze, bądź przejażdżce rowerowej. Ruch ma pozytywny wpływ na pracę organów wewnętrznych, a ponadto sprzyja szczupłej sylwetce. Wraz z kilogramami wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór nerek, kamicę i stan zapalny. Prócz tego cukrzyca i nadciśnienie często będące konsekwencją otyłości przyczyniają się do niewydolności tego organu. Utrzymanie prawidłowej wagi ułatwi pieczywo pełnoziarniste i spożywanie warzyw. Zmniejsz lub w miarę możliwości wyeliminuj żywność bezwartościową jak fast foody, cukier oraz słodycze. Gotuj i piecz zamiast smażyć, wybieraj chude mięsa i oleje roślinne zamiast smalcu.
nerki zdrowe nerki jak dbać o nerki zimno szkodzi nerkom cukrzyca a nerki wpływ nadciśnienia na nerki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach