Element układu moczowego nasuwający skojarzenia z dwoma wielkimi ziarnami fasoli, mowa oczywiście o nerkach. W Polsce problemy z tym organem ma już około 4 milionów chorych. Jak dbać o nerki by zachować je w dobrej kondycji przez lata? Istnieją na to sprawdzone sposoby.
Nerki nie bez powodu nazywane są filtrem ludzkiego organizmu. Oczyszczają krew, usuwają z niej szkodliwe substancje, pozostałości leków oraz nadmiar wody. Wytwarzają hormony, stymulują prawidłowy poziom pierwiastków, równowagę kwasowo-zasadową, wodno-elektrolitową i wapniowo-fosforanową. Od nich zależy sprawne funkcjonowanie pozostałych organów i tkanek. W ciągu doby umożliwiają wydalenie dwóch litrów moczu oraz oczyszczają i przywracają do krwiobiegu do 200 litrów płynów łącznie!
Jak dbać o nerki?
Czy sól szkodzi na nerki?
- Woda zdrowia doda
Picie dwóch litrów płynów każdego dnia sprzyja zwiększeniu produkcji i rozrzedzeniu moczu, co utrudnia namnażanie bakterii w błonach śluzowych układu moczowego. - Zimno szkodzi
Wyziębienie nerek negatywnie wpływa na ich kondycję, dlatego gdy panuje wiatr i chłód, powinniśmy zrezygnować z krótkich bluzek i spódnic na rzecz długich kurtek oraz ciepłych spodni. Grubość ubrań powinna chronić przed zimnem. Nerkom szkodzi także przysiadanie na wilgotnej i wychłodzonej ziemi lub betonie. Jeśli czujemy, że temperatura wody jest niska, zrezygnujmy z kąpieli. Starajmy się też nie przesiadywać w mokrym kostiumie kąpielowym. - Ostrożnie z używkami!
Na przekór obiegowej opinii piwo nie oczyszcza nerek. Spożywajmy alkohol okazjonalnie, nie palmy papierosów, ani nie wdychajmy dymu tytoniowego w towarzystwie innych osób. - Nie przesalaj!
Z racji tego, że sól sprzyja nadciśnieniu, stosując ją w nadmiarze narażamy się na uszkodzenia nerek. Ponieważ bogate w chlorek sodu, a zatem w sól są produkty spożywane przez nas codziennie, jak ryby, mięso, jaja, mleko czy warzywa, warto solenie ograniczyć do minimum. Także pieczywo zawiera sól. Jej nadmierne ilości znajdziemy w popularnych zupkach instant, wędzonych rybach i konserwach. - Rozruszaj się i jedz na zdrowie!
Staraj się uprawiać aktywność fizyczną przynajmniej przez 3 dni w tygodniu po pół godziny. Jeśli nie masz zbyt dobrej kondycji skup się na spacerze, bądź przejażdżce rowerowej. Ruch ma pozytywny wpływ na pracę organów wewnętrznych, a ponadto sprzyja szczupłej sylwetce. Wraz z kilogramami wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór nerek, kamicę i stan zapalny. Prócz tego cukrzyca i nadciśnienie często będące konsekwencją otyłości przyczyniają się do niewydolności tego organu. Utrzymanie prawidłowej wagi ułatwi pieczywo pełnoziarniste i spożywanie warzyw. Zmniejsz lub w miarę możliwości wyeliminuj żywność bezwartościową jak fast foody, cukier oraz słodycze. Gotuj i piecz zamiast smażyć, wybieraj chude mięsa i oleje roślinne zamiast smalcu.
Co o tym sądzisz?