45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Nawyki wieczorową porą... 7 przyczyn niewydajnego snu

Nawyki wieczorową porą... 7 przyczyn niewydajnego snuNawyki wieczorową porą... 7 przyczyn niewydajnego snu

Wyrobione nawyki wywierają niebotyczny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Godziny u schyłku doby, zwykle spędzamy w machinalny sposób. Żyjąc według sztywnego harmonogramu, w którym jedno z czołowych miejsc zajmuje surfowanie po internecie, bądź kilka interesujących nas programów, nie tylko szkodzi naszym oczom.

  • Jak się wyspać?

  • Jaka jest optymalna temperatura w sypialni?

Oczywiście, to naturalne, że po całym dniu szukasz ukojenia. Niektóre jednak rzeczy, choć sądzimy, że nas relaksują, w rzeczywistości nam szkodzą.

Które z błędów popełniasz?

  1. Wino do kolacji pozwala się zrelaksować. Ma również swoją ciemną stronę – w znacznym stopniu osłabia jakość snu, a w konsekwencji budzimy się niewypoczęci i podatni na zaburzenia koncentracji. Dzieje się tak, ponieważ z uwagi na metabolizm alkoholu zaburzeniu ulega faza REM, która jest niezbędna dla regeneracji naszego organizmu. Złe samopoczucie pogłębia konieczność wstawania w nocy do toalety przez wzgląd na moczopędne właściwości alkoholu.
  2. Przed snem należy unikać również tłustego jedzenia czy przejadania się. Kolacja powinna być łagodna, zamiast obfitować w pikantne przyprawy, które mogą przełożyć się na refluks czy wzdęcia. Przesadnie doprawiona potrawa niepotrzebnie podnosi temperaturę ciała, które przed snem stara się ją obniżyć. Natomiast z uwagi na spowolnienie metabolizmu w nocy, nie powinniśmy spożywać ciężkostrawnych dań. Organizm zmuszony do wielogodzinnej pracy nie będzie w stanie wypocząć.
  3. Łóżko to strefa relaksu, do którego nie wolno sprowadzać codziennych stresów, jakim jest np. opracowywanie listy spraw do załatwienia. Także napięcie wynikające z nieprzyjemnych rozmów mogą uniemożliwić, a przynajmniej odroczyć naszą zdolność do zaśnięcia.
  4. Skoro planujesz się wyspać nie przesadzaj z ogrzewaniem mieszkania. Lekarze zalecają by przez noc w naszym pokoju panowała temperatura w granicach 17-21 st. C, gdyż tylko taka zagwarantuje nam spokojny, głęboki sen.
  5. Pod wieczór staraj się ograniczyć ilość herbaty, która posiada kofeinę. Szczególnie wystrzegać powinniśmy się herbaty czarnej, zielonej, czerwonej i białej, jak również pierwszego naparu zielonej herbaty, który zadziała na nas pobudzająco.
  6. Zapewne wielu z nas lubi spać ze swym pupilem w łóżku. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla naszego organizmu z prostej przyczyny, wiercący się w łóżku zwierzak niepotrzebnie będzie nas rozbudzać. Prócz tego istnieje prawdopodobieństwo uczulenia, przez które może nam być ciężko oddychać.
  7. Na koniec rzecz chyba najpowszechniejsza w tych czasach – na 1-2 godziny przed snem powinniśmy już nie wpatrywać się, ani w telefon, ani w laptop czy telewizor, gdyż niebieskie światło tych urządzeń utrudnia wytwarzanie melatoniny nazywanej hormonem snu.
bezsenność sen zdrowy sen jakość snu zaburzenia snu niewyspanie jak się wyspać
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Agata
Ocena:
Faktycznie zauważyłam, że lepiej wysypiam się, jak jest chłodniej w sypialni.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja dbam o jakość snu i w sypialni także nie mam tv, a temperatura nie przekracza 21 stopni chyba że jest lato ale wtedy często ją wietrzę.
Odpowiedź
Dodano: 14 Kwiecień 2016
Autor: Matylda
Ocena:
U mnie sen czasem wcale nie daje odpoczynku, w sypialni nie mam tv więc jak ide spać to układam sie w łóżeczku i zasypiam, wtedy moja jakość snu jest najlepsza.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach