45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nawilżanie skóry to podstawa, niezależnie od jej typu!

Nawilżanie skóry to podstawa, niezależnie od jej typu!Nawilżanie skóry to podstawa, niezależnie od jej typu!

Odpowiednio nawilżona skóra wygląda młodziej, jest promienna i gładsza. Nie da się ukryć, że niedostateczna ilość wody oznacza utratę jędrności, elastyczności, a zmarszczki się uwidoczniają. Zgodnie z prawem fizyki zawartość wody w otaczającym nas powietrzu wynosi 4 proc. a nasz naskórek posiada 10 proc. wody. Wartości te stale dążą do wyrównania przez co skóra oddaje część swojej wilgoci powietrzu. Co trzeba zrobić aby utrzymać nawilżenie skóry na prawidłowym poziomie?

  • Co to jest NMF?

  • Jak nawilżyć organizm?

NMF czyli naturalny czynnik nawilżający – jaką pełni rolę?

Żeby zrozumieć pewne procesy zachodzące w przyrodzie warto wiedzieć, że skóra jest wyposażona w naturalne czynniki zapobiegające utracie przez nią wody. Jednym z nich jest naturalny czynnik nawilżający - Natural Moisturing Factor (NMF). Tworzy on cienki pancerz ochronny na skórze zabezpieczający przed odparowywaniem wody ale także chroni skórę przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz. W skład tego czynnika wchodzą m.in. magnez, wapń, potas, aminokwasy, mleczany, kwas piroglutaminowy, kwas moczowy, kreatynina. Wymienione składniki znajdujące się w NMF są dodawane do kosmetyków nawilżających, które są dostępnie w aptekach i w drogeriach.

Jakie zastosowanie mają te składniki?

Przede wszystkim bardzo silnie chłonią wodę, ułatwiają jej równomierne rozprowadzanie stąd silnie i skutecznie nawilżają skórę. Dzięki temu poprawia się jej elastyczność, wszelkie zmiany skórne widocznie się zmniejszają, a istniejące zmarszczki stopniowo się wygładzają. Niestety z wiekiem stężenie tego ważnego dla skóry czynnika obniża się dlatego należy dopasować krem odpowiednio do wieku. Preparaty nawilżające dla cery mocno dojrzałej mają w swoim składzie np. więcej aminokwasów, kreatyniny czy mleczanów, dodatkowo są wzbogacane kwasem hialuronowym, który posiada silne właściwości nawilżające (dlatego spotykamy go w składzie kremów dla pań po 40 roku życia).

Pamiętajmy, że kremy nawilżające powinny stosować kobiety w każdym wieku niezależnie od typu skóry. Na cerę suchą – krem nawilżający, na cerę tłustą bądź mieszaną – krem nawilżający, na cerę trądzikową – krem nawilżający (oczywiście używany na zmianę razem z kremami antybakteryjnymi).
Warto stale mieć na uwadze, że proces utraty wody przyspieszają czynniki zewnętrzne takie jak przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, suchość powietrza, upały, mrozy, wahania temperatur.

Nawilżaj cały organizm

Może się okazać, że odpowiednia pielęgnacja nawilżającą od zewnątrz wcale nie wystarcza. Jeżeli w całym organizmie brakuje wody to nawet najlepsze kremy ultra nawilżające na niewiele się zdadzą. Ciało człowieka składa się w 70 proc. z wody. więc gdy brakuje w nim odpowiedniej jej ilości, tracą na tym wszelkie narządy wewnętrzne. Dlatego bardzo istotnie jest picie ok. 2 litrów płynów dziennie. Może to być woda, soki, herbaty owocowe lub ziołowe, zupy. Z naszej strony jest to żaden wysiłek, a unikniemy przez to negatywnej reakcji organizmu na niski poziom wewnętrznego nawilżenia. Dbajmy o zdrowie w prosty sposób.

 

nawilżanie pielęgnacja cera skóra woda kremy stopień nawilżenia.
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Dlatego ja dużo piję, głównie wody, a do tego krem i balsam nawilżający stosuję.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach