44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Naturalne sposoby na higienę jamy ustnej

Naturalne sposoby na higienę jamy ustnejNaturalne sposoby na higienę jamy ustnej
Higiena jamy ustnej wymaga codziennej i konsekwentnej pielęgnacji. W drogeriach bez problemu można kupić wiele różnego rodzaju past i płukanek, natomiast często są to środki z dodatkiem substancji chemicznych. Czy można znaleźć dla nich naturalną alternatywę?
 

Jak dbać o zęby?

Jeśli jesteś nieufny wobec środków, które zawierają w swoim składzie różnego rodzaju substancje chemiczne, a czasem nawet toksyny, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na produkty do higieny jamy ustnej. Naturalne produkty to nie tylko te przeznaczone do ciała, pielęgnacji twarzy. Olejki eteryczne choćby także można wykorzystać do dbania o higienę jamy ustnej. Do wyboru są także naturalne pasty do zębów, płukanki różnego rodzaju.

Naturalna higiena jamy ustnej

Wśród naturalnych i bezpiecznych sposobów dbania o higienę jamy ustnej warto wyróżnić:

  • stosowanie płukanek – sprawdzoną metodą jest roztwór wody z solą (szczególnie tą himalajską) w stosunku 1 szklanka wody i 1 łyżeczka soli; tego typu płukanki, stosowane regularnie, działają bakteriobójczo, eliminują ponadto nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i gardła;
  • płukanie ust olejem – stosowanie olejku do płukania jamy ustnej to jedna z praktyk ajurwedyjskich, która znalazła szerokie uznanie w świecie medycyny naturalnej; olejek tymiankowy to jeden z ekstraktów, które można wykorzystać do tego typu praktyk; regularne płukanie ust olejem pozwala nie tylko pozbyć się nieświeżego oddechu, lecz także zredukować liczbę bakterii w jamie ustnej, a także obniżyć wrażliwość dziąseł; ponadto płukanki z oleju mają delikatne działanie wybielające; olejek trzeba „żuć” w ustach około 20 minut, a następnie wypluć;
  • czyszczenie języka – z pomocą przyjść może specjalne narzędzie do skrobania języka, choć na początek może wystarczyć zwykła łyżeczka; czyszczenie języka powinno pomóc usunąć bakterie, grzyby, a także martwe komórki powodujące nieświeży oddech; wystarczy delikatnie zeskrobać język od tyłu do przodu 2-3 razy, za każdym razem warto przepłukać jamę ustną.

Dobre praktyki

Przede wszystkim jeśli chcesz utrzymać zęby w jak najlepszym stanie, musisz je traktować z szacunkiem, regularnie, z dnia na dzień. Koniecznie trzeba raz na pół roku odwiedzać stomatologa, kontrolować, czy nie rozwija się jakaś infekcja lub inna choroba.

Dla zdrowia zębów ogromne znaczenie ma między innymi regularne picie wody. Woda najlepiej usuwa resztek pokarmu. Ponadto stymuluje ona wytwarzanie tak potrzebnej śliny. Warto jednak pić czystą, niewzbogaconą żadnymi dodatkami wodę. Dla włosów zdrowe jest także picie wody. Zarówno ziołowa, jak i czerwona, biała czy zielona herbata ma zdolność oczyszczania podniebienia. Ponadto, zielona herbata zawiera w składzie polifenole o działaniu bakteriobójczym. Dobrym zwyczajem jest także spożywanie chrupiących warzyw, takich jak marchew, seler, które wspomagają oczyszczanie jamy ustnej z resztek jedzenie. Dobrze natomiast unikać produktów o wysokiej kwasowości. Mogą one niszczyć szkliwo zębów.

zdrowe zęby jama ustna higiena naturalna higiena jamy ustnej naturalne płukanki do ust

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach