Według statystyk, większość społeczeństwa ma pasożyty, jednak obecnie nie istnieje zalecenie obowiązkowego odrobaczania dzieci i dorosłych. Było tak w latach 70 i 80, dzisiaj zaś trzeba przeprowadzić je na własną rękę. Jak samodzielnie poradzić sobie z pasożytami?
Problem pasożytów dotyczy głównie dzieci, ale nie tylko. Nawet ponad 80% najmłodszych zmaga się z owsikami. Polacy mają też do czynienia z lambliozą, glistą ludzką, bąblowicą wielojamową, podczas gdy tylko pojedyncze przypadki spotyka np. dobrze wszystkim znany tasiemiec. W wielu państwach odrobaczanie jest przeprowadzane raz lub dwa razy na rok. Mimo to, w naszym kraju nie ma takiego obowiązku, ale według badań, problem istnieje. Na pasożyty narażone są szczególnie dzieci (bawią się na dworze, w piaskownicach, na placach zabaw) oraz wszyscy dorośli, zwłaszcza ci posiadający psy i koty.
Jak usunąć pasożyty z organizmu?
Co na pasożyty w organizmie?
Naturalne metody usuwania pasożytów – czy są skuteczne?
Najprostszym sposobem odrobaczania wydają się zioła, jednak taka metoda nie zawsze przynosi pożądany skutek. Jednym z najpopularniejszych stosowanych do tego celu preparatów jest bylica piołun. Ich działanie jest dość słabe i chociaż zapobiegają namnażaniu się pasożytów, to nie powodują usunięcia ich z organizmu. Niestety ich skuteczność obejmuje tylko okres ich stosowania. Po dwóch lub trzech tygodniach od ich odstawienia wszystko wraca do poprzedniego stanu.
W dodatku pasożyty mają to do siebie, że potrafią przemieszać się po różnych częściach organizmu. Dlatego używanie ziół, choć podziała oczyszczająco na organizm, może mieć przykre konsekwencje, głównie w przypadku tasiemca – larwy mogą przenosić się do innych organów, np. płuc albo mózgu, co będzie skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Właśnie dlatego nie rekomenduje się odrobaczania ziołami jako skutecznej i bezpiecznej metody.
Leki przeciwrobaczne – praktyczny wybór
Choć taki fakt może nie spodobać się zwolennikom medycyny naturalnej, to tylko leki przeciwrobaczne są w stanie zapewnić nam efektywne odrobaczanie. Przed ich zastosowaniem trzeba wykonać badania krwi, kału w kierunku pasożytów, a także szkiełka w kierunku owsików. Najbardziej pewne wyniki dadzą badania przeprowadzone w laboratoriach, które specjalizują się w tego typu diagnostyce, ponieważ wykrywalność w przypadku kału jest niewielka (25%).
Istnieją dwa rodzaje preparatów przeciwrobacznych:
- Pierwsze porażają układ mięśniowo-nerwowy pasożytów, w wyniku czego zostają one unieruchomione. Później są usunięte przez jelita. Taki rodzaj leków nie działa niestety na larwy przemieszczające się do tkanek, choć są skuteczne wobec form dojrzałych i znajdujących się we wczesnych stadiach rozwoju. Przykładami takich preparatów są pyrantel i prazykwantel.
- Drugi rodzaj leków działa zakłócając przemianę materii pasożyta. Tym samym utrudnia mu wchłanianie glukozy, przez to doprowadza do jego śmierci. Ten typ farmaceutyków działa zarówno na rozwinięte formy, jaja, jak i larwy pasożytów jelitowych. Przykładami są albendazol, niklozamid i mebendazol. Ich wadą jest możliwość powodowania skutków ubocznych, czyli bólów brzucha, wymiotów, nudności itd. Są jednak bardziej skuteczne jeśli chodzi o nierozwinięte formy pasożyta.
Co o tym sądzisz?