Tego typu dieta będzie dobra dla każdego, ponieważ pozwala na dłużej zachować młodość. Antyoksydanty to najlepszy i medycznie potwierdzony sposób na zachowanie gładkiej twarzy oraz dobrego samopoczucia na długie lata. To, że nasz organizm się starzeje, jest spowodowane działaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki. Bronią przeciw ich pustoszącemu działaniu są właśnie odmładzające antyoksydanty (przeciwutleniacze), które przyjmowane w rozsądnych ilościach mogą zdziałać dla organizmu wiele dobrego.
Co to są antyoksydanty?
Jaka dieta bogata jest w antyoksydanty?
W czym zawarte są antyoksydanty?
To szczególnie ważne z przypadku osób palących, ponieważ w jednym papierosowym wdechu znajduje się aż 1014 wolnych rodników. Ta ogromna ilość powoduje, że groźny rodnik hydroksylowy niszczy każdą napotkaną w organizmie cząsteczkę.
Nie tylko sam dym nikotynowy niszczy DNA – takie działanie ma również obecny w papierosach wodny ekstrakt substancji smolistej. Właśnie dlatego palenie w tak dużym stopniu przyczynia się do powstawania nowotworów. Podsumowując, oksydanty w dymie tytoniowym znacząco obniżają ilość przeciwutleniaczy we krwi, dlatego osoby palące powinny dostarczać organizmowi aż 3 razy więcej witaminy C, niż osoby niepalące.
Co jeść, aby uzupełniać poziom antyoksydantów
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele suplementów, może nam dostarczyć wartościowych składników. Suplementy mogą wzmacniać, ale niektóre mogą też osłabiać organizm, dlatego znacznie lepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, zjadanie dziennie min. 80 dag warzyw i owoców, unikanie przetworzonej żywności i tłuszczów zwierzęcych, a także zachowanie dobrej kondycji fizycznej. Co ciekawe, również czerwone wino i ciemna czekolada są świetnymi antyoksydantami!
Najmocniejsze przeciwuletniacze to:
- Lipoken – znajdujący się w pomidorach lipoken to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który znajduje się także w arbuzach i czerwonych grejpfrutach, jednak pomidory są bezkonkurencyjne i mają go najwięcej. Przyswajalność lipokenu rośnie wraz z ogrzewaniem, dlatego zaleca się przygotowywanie sosu pomidorowego z dodatkiem masła lub oleju.
- Witamina C – najsilniejszy przeciwutleniacz, który nie ma sobie równych! Jej super mocą jest fakt, że wyłapuje i neutralizuje wolne rodniki zanim uszkodzą komórki. Ludzki organizm nie potrafi jej wytwarzać, dlatego trzeba dostarczać ją z zewnątrz – dziennie wystarczy 70 mg tej witaminy, czyli np. połowa szklanki czarnych porzeczek.
- Selen – znajdziesz go w pestkach dyni, porcji muesli z otrębami pszennymi, orzechach brazylijskich, cebuli, drobiu, rybach, produktach zbożowych z pełnego ziarna, żółtkach. Bierze on udział w produkcji enzymu chroniącego błony komórek, zwiększa również przyswajalność witaminy E, wspomaga działanie układu odpornościowego, zapobiega stanom zapalnym i chorobom serca.
- Witamina E – również chroni przed wolnymi rodnikami. Obecna jest przede wszystkim w pieczywie razowym, makaronach, kaszach, rybach morskich, kiełkach pszenicy, mleku, olejach roślinnych. Jej dzienne zapotrzebowanie pokryje np. garść orzechów laskowych lub dwie łyżki nasion słonecznika.
- Beta-karoten – czyli prowitamina A, które zapobiega nowotworom, a także blokuje tworzenie się wolnych rodników w organizmie. Najwięcej znajduje się w pomarańczowych (najbardziej znana – marchewka), czerwonych i żółtych warzywach oraz owocach, a także w liściastych ciemnozielonych.
Co o tym sądzisz?