W medycynie naturalnej możemy znaleźć wiele żywnościowych perełek, które zapewnią nam zdrowie i doskonałe samopoczucie na długie lata. Wystarczy dodać je do swojego codziennego menu, a jako niewielki element diety staną się prawdziwym orężem w walce z chorobami. Do tego zaszczytnego grona najzdrowszej żywności na świecie należą nasiona chia. Lista ich właściwości jest bardzo długa: mają masę przeciwutleniaczy, błonnika, białka i kwasów omega-3.
Niepozorne, niewielkie nasionka chia to skarbnica składników odżywczych. Mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. W dodatku zawierają niewiele kalorii, dzięki czemu można spożywać je na diecie odchudzającej bez obaw, że źle wpłyną na naszą sylwetkę.
Na co nasiona chia?
Czy nasiona chia są zdrowe?
Pochodzenie i skład nasion chia
Nasiona chia pozyskiwane są z szałwii hiszpańskiej, która rośnie w Meksyku i Gwatemali. Właściwości zdrowotne tych ziarenek doceniały już plemiona Azteków, gdyż zaraz obok fasoli i kukurydzy stanowiły trzecią najważniejszą dla nich uprawę.
W końcu kryją w sobie wiele dobrego, co udowodniono współcześnie. Mają w swoim składzie więcej kwasów omega-3 niż faworyzowany pod tym względem łosoś atlantycki, a także więcej żelaza niż popularny szpinak i bogactwo wapnia przewyższające mleko.
Kolejnym cennym składnikiem jest wysokowartościowe białko. Oprócz tego chia mają wiele magnezu, przeciwutleniaczy zapobiegających nowotworom, potasu, który obniża ciśnienie krwi i fosforu wzmacniającego kości.
Właściwości chia. Na co pomagają?
- Zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi dzięki zawartości kwasu ALA, błonnika, cynku i innych substancji. Kwas ALA może zwiększać ryzyko raka prostaty u mężczyzn, jednak naukowcy uspokajają, że tylko w niewielkim stopniu,
- Na depresję i kiepską pamięć, ponieważ są bogatym źródłem omega-3. Zaleca się je studentom, uczniom, osobom pracującym umysłowo, zestresowanym… Wspomagają układ nerwowy, uspokajają. U osób starszych zmniejszają ryzyko demencji, zwyrodnienia plamki żółtej i wspomagają pracę wzroku. Będą też idealne dla kobiet w ciąży,
- Na lepsze trawienie. Pobudzają perystaltykę jelit, czyli pomagają przy zaparciach, wspomagają proces trawienia, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Nie mogą być spożywane przez osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego i stany zapalne jelit,
- Profilaktycznie przeciwko cukrzycy Spożywanie produktów bogatych w błonnik wspomaga unikanie wielu chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy. Co więcej, nasiona chia mogą być pomocne dla diabetyków. Działają podobnie jak otręby i inne produkty z pełnego ziarna,
- Na nadciśnienie i choroby serca. Obecne w chia kwasy omega-3 mają również dobroczynny wpływ na serce, a wraz z błonnikiem obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom „dobrego”.
Co o tym sądzisz?