45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Najwcześniejsze objawy żylaków - jak rozpoznać czy to już pierwsze objawy żylaków?

Najwcześniejsze objawy żylaków - jak rozpoznać czy to już pierwsze objawy żylaków?Najwcześniejsze objawy żylaków - jak rozpoznać czy to już pierwsze objawy żylaków?

Oprócz ewidentnego szpecącego efektu wizualnego, które niestety żylaki niosą ze sobą, to powinny być także niepokojącym sygnałem, znamionującym m.in. poważne problemy z krążeniem. Zazwyczaj przybierają postać pajęczaków - ze szczególnym upodobaniem lokujących się na łydkach. Objawy są dość wyraźne - nie powinnaś mieć problemu z ich rozpoznaniem. Niekiedy jednak, we wczesnym stadium możesz przegapić alarmujące symptomy zwiastujące groźną chorobę. Jak zatem nauczyć się właściwie rozpoznawać i identyfikować problem? Jak możesz przeciwdziałać i zaradzić takiej dolegliwości?

Żylaki - nieestetyczna i groźna przypadłość

Jak wyglądają żylaki? Najczęściej w widoczny sposób ujawniają swoją obecność dopiero wtedy, gdy stają się już problemem. Zazwyczaj występują na kończynach dolnych, przyjmując postać trwałych, wrzecionowatych, poszerzonych i poskręcanych żył powierzchownych. Wielokrotnie wiąże się je z niewydolnością żylną. Zdecydowanie częściej problem dotyka kobiety, zazwyczaj warunkowany jest siedzącym trybem życia, dźwiganiem ciężarów, dziedziczeniem genetycznym. Żylaki powstają wskutek zastoju krwi w kończynach dolnych, co z kolei powodowane jest przez nieprawidłową pracę zastawek żylnych, warunkujących przepływ krwi. Wówczas pojawiają się nieprawidłowości w tym zakresie - krew cofa się do żył powierzchniowych, po wpływem ciśnienia napierając na ich cienkie ściany i stopniowo je rozszerzając.

Początki żylaków - objawy

Niestety, nie łatwo szybko zdiagnozować narastający problem związany z żylakami, bowiem w pierwszej fazie rozwoju tej przypadłości nie jest to bolesna dolegliwość. Zazwyczaj motywem zgłoszenia się po pomoc w tym zakresie jest pojawienie się na nogach pajęczaków - czyli tak potocznie nazywanych pierwszych znamion żylaków, drobnych, rozszerzonych żyłek pod skórą. Nie kieruje nami wówczas lęk związany ze zdrowiem, ale potrzeba zlikwidowania nieestetycznego problemu.

Żylaki nóg - nie bagatelizuj i nie przegap objawów!

Początkowe objawy żylaków kończyn dolnych mogą uśpić czujność. Jednak twoją uwagę powinno przykuć choćby często towarzyszące poczucie ciężkości nóg (nawet bez uzasadniającego to wysiłku fizycznego), które znika dopiero w stanie spoczynku przy podnoszeniu nóg wysoko. W związku z tą dolegliwością, możesz sięgnąć po środki niwelujące poczucie zmęczonych nóg. Niekiedy pojawia się także ból kończyn dolnych w okresie długotrwałego przesiadywania w niezmiennej pozycji lub w sytuacji, gdy jesteś zmuszona stać długi czas. Czasem dokucza ból zlokalizowany miejscowo, w pobliżu zmienionej chorobowo żyły lub pojawia się obrzęk w okolicy kostek. Niektórzy skarżą się również na zespół niespokojnych nóg, nieprzyjemne kurcze mięśni. To jest stadium, którego nie powinnaś przegapić, by zapobiec rozwojowi choroby i ustrzec się przed dodatkowymi dolegliwościami. Kolejna faza bowiem to zdecydowany rozwój choroby, objawiająca się bardzo widocznymi żylakami (żylaki łydki, żylaki pod kolanem, żylaki wewnętrzne), zmianami skórnymi: owrzodzeniami, wypryskami, przebarwieniami. Rozwój choroby niestety oznacza nasilenie niewydolności żył kończyn dolnych, których możliwym następstwem jest zapalenie zakrzepowe żylaków, zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych, krwawienia zewnętrzne i podskórne, zmiany skórne, wrzody.

Choroba żylakowa - postaw właściwą diagnozę!

W diagnozowaniu tej choroby bardzo istotnym czynnikiem jest upływający czas, dlatego też tak bardzo istotne jest możliwe wczesne rozpoznanie wcale nieoczywistych objawów. W diagnostyce żylnej stosuje się metodę badania USG, która umożliwia zdefiniowanie przyczyn powstawania żylaków i skali ich rozrostu, co pozwala na dobór odpowiedniej metody leczenia. Alternatywną metodą diagnostyczną jest flebografia, polegająca na podaniu do żyły środka cieniującego i pozyskiwania dzięki temu obrazu rozprzestrzeniania się problemu.

zmęczone nogi żylaki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach