Wakacje kojarzą się z okresem beztroski i wolności, warto jednak zadbać w tym czasie o odpowiednią antykoncepcję. Jedną z najwygodniejszych wakacyjnych metod zabezpieczenia są plastry antykoncepcyjne, głównie na lato, za czym przemawia kilka znaczących argumentów.
Stosowanie plastrów określa się mianem antykoncepcji transdermalnej. Zyskuje na wartości w okresie letnim, ponieważ plaster jest niewidoczny, więc założenie bikini i bardziej skąpych, letnich strojów nie będzie problemem. Oprócz tego, wymienia się go tylko raz na tydzień, co stanowi wygodne i komfortowe wyjście dla wszystkich zapominalskich lub po prostu nie chcących przejmować się koniecznością codziennego łykania pigułki o określonej porze dnia.
Co na antykoncepcję?
Jaka antykoncepcja?
Oprócz tego nie musimy przejmować się, że plaster się odklei czy ulegnie uszkodzeniu, ponieważ jest on wodoodporny i posiada filtr UV, można więc pływać, uprawiać sport, opalać się bez obaw.
Jak działają plastry antykoncepcyjne?
Z pewnością wiele kobiet patrzy dość nieufnie na metodę opartą na przyklejeniu czegoś do skóry, zwłaszcza te, które są przyzwyczajone do aplikowania wewnętrznego (tabletek, krążków itd.). Hormony z plastra są uwalniane do krwiobiegu bezpośrednio przez skórę. Dzięki temu, nie narażamy swojego układu pokarmowego (jak w przypadku tabletek), mamy też antykoncepcyjną pewność, ponieważ nie występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego ( biegunka, wymioty), które mogłyby zaburzać jej działanie.
Co więcej, poziom hormonów we krwi w przypadku plastrów utrzymuje się na stałym poziomie i jest odpowiednio dobrany. Metoda transdermalna oferuje:
- Dobrą tolerancję organizmu,
- Brak skoków hormonów,
- Wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą,
- Brak estrogenozależnych skutków ubocznych (bólu piersi czy głowy),
- Wskaźnik Pearla (skuteczności danej metody) pokazuje, że ze 100 badanych kobiet w ciążę zaszło tylko 0,4. Rzeczywista skuteczność to 0,76.
- Aplikujemy plaster tylko raz na tydzień, nie jest to więc metoda trudna do stosowania.
Plaster antykoncepcyjny można umieścić w jednym z trzech miejsc na skórze: na brzuchu, ramieniu lub pośladkach. Nie wolno naklejać go w okolicach piersi, trzeba też uważać, żeby nie zahaczał o ubranie. Nie powinno się przyklejać plastra dwa razy z rzędu w to samo miejsce. Plastry przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, nie wolno trzymać ich w lodówce lub zamrażać.
Co o tym sądzisz?