45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nagła gorączka do 40 stopni, z której ustąpieniem pojawia się wysypka - Czy gorączki trzydniowej należy się bać?

Nagła gorączka do 40 stopni, z której ustąpieniem pojawia się wysypka - Czy gorączki trzydniowej należy się bać?Nagła gorączka do 40 stopni, z której ustąpieniem pojawia się wysypka - Czy gorączki trzydniowej należy się bać?

Gwałtowna gorączka sięgająca nawet 40,5 st. C, może wskazywać na tzw. trzydniówkę, czyli rumień nagły. Choroba atakuje dzieci od 3 miesiąca do 3-4 roku życia. Wywołuje ją wirus opryszczki typu 6 i 7, przeniesiony z chorej osoby. Choć nie stwarza poważnego zagrożenia, potrafi napędzić stracha.

 • Co oznacza gorączka 40 stopni?

 • Jakie są objawy trzydniówki?

Wiele dzieci przechodzi przez gorączkę trzydniową nie ukazując większych symptomów. Możliwe są niezbyt liczne epidemie, a także ponowne zachorowanie, mimo że przejście trzydniówki gwarantuje odporność. Wynika to z faktu, iż wirus HHV-6 zwykle atakuje na przełomie pierwszego oraz drugiego roku życia i nie chroni przed HHV-7, na który dziecko staje się najbardziej narażone rok później.

Objawy trzydniówki

 • Nagłe wystąpienie gorączki, która rośnie często do 40 stopni i na tym poziomie utrzymuje się trzy dni.
 • Leki przeciwgorączkowe szybko przynoszą rezultaty, aczkolwiek, gdy ich działanie słabnie, temperatura ponownie wzrasta.
 • Często współwystępuje z gorączką zaczerwienienie gardła, bądź powiększenie węzłów chłonnych.
 • Wraz ze spadkiem temperatury występuje wysypka obejmująca szyję i tułów, a niekiedy również pupę lub nóżki. Rumień ma różową barwę, ustępuje po 1-2 dniach. Dziecko nie odczuwa świądu, ani bólu w związku z wysypką.

Jak pomóc dziecku?

 • Diagnozę powinien postawić pediatra, gdyż przed wysypką trzydniówkę rodzice nie będą mogli z całą pewnością stwierdzić, że nie mają do czynienia z zapaleniem płuc.
 • Ponieważ gorączki trzydniowej nie kuruje się antybiotykami, a choroba mija samoczynnie, pozostaje leczenie objawowe.
 • Koniecznie zapobiegaj drgawkom wynikającym z gorączki, leki na jej obniżenie stosuj nawet w maksymalnych dawkach, jakie zostały ustalone dla małego dziecka. Jeśli jednak drgawki wystąpią, błyskawicznie zadzwoń na pogotowie, a w razie dolegliwości ze strony układu oddechowego skontaktuj się z lekarzem.
 • Skuteczność środków przeciwgorączkowych możesz wzmocnić poprzez chłodne okłady lub kąpiel o temperaturze niższej maksymalnie o 2 stopnie, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko wstrząsu.
 • Po obniżeniu temperatury, dziecko błyskawicznie odzyskuje werwę. Zamiast energicznej zabawy, zajmij je w domu czymś spokojniejszym z uwagi na osłabienie organizmu.
 • Przez kilka dni po zakończeniu trzydniówki wstrzymaj się z zaprowadzaniem malca do przedszkola lub żłóbka, a także z zabawą na świeżym powietrzu.
 • Z uwagi na to, iż przy gorączce nietrudno o utratę wody w organizmie, zadbaj by dziecko spożyło wystarczające ilości picia.
 • Podawaj dziecku gotowane mięso kurczaka lub krupnik, to ważne by jedzenie podczas choroby było lekkostrawne.
 • Nie wmuszaj maluszkowi jedzenia, spadek apetytu przy bólu gardła i gorączce jest zupełnie naturalny.
gorączka wirus opryszczki gorączka u dziecka choroby wieku dziecięcego trzydniówka gorączka trzydniowa rumień nagły
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Taka trzydniówka może nieźle wystraszyć, na szczęście u nas nie było komplikacji, jak córcia ją złapała.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach