45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadwrażliwość na gluten - czy wiesz jak ją rozpoznać?

Nadwrażliwość na gluten - czy wiesz jak ją rozpoznać?Nadwrażliwość na gluten - czy wiesz jak ją rozpoznać?

Nadwrażliwość na gluten to temat dosyć kontrowersyjny. Jedni uważają, że w ogóle nie istnieje i jeżeli nie ma wskazań medycznych takich jak celiakia, nie należy przejmować się obecnością glutenu w diecie. Z drugiej jednak strony dieta bezglutenowa zbiera coraz szersze grono entuzjastów, nie tylko wśród celebrytów,  ale i sportowców, a także zwykłych ludzi. Dlaczego zatem jest tak bardzo popularna?

Osoby, które spróbowały i wytrzymały dłuższy czas na diecie bez glutenu, bardzo często odczuwają poprawę samopoczucia, przypływ energii, lepszy stan skóry i koniec dolegliwości pokarmowych. Dlaczego tak się dzieję? W dzisiejszych czasach, wysoki odsetek osób cierpi na tzw. nadwrażliwość na gluten.

  • Co to jest nadwrażliwość na gluten?

  • Jakie testy na gluten?

Dolegliwość ta do niedawna dotykała tylko osoby dorosłe, coraz częściej jednak wykrywa się ją u małych dzieci. Objawy nieceliakalnej nadwrażliwości glutenu mogą występować ze strony układu żołądkowo – jelitowego i obejmować wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, ale także, co ważne i co odróżnia nadwrażliwość od celiakii czy alergii to objawy pozajelitowe takie jak bóle mięśni, bóle stawów, bóle głowy, a nawet tendencje do pogorszenia nastroju i depresji.

Co wywołuje nadwrażliwość na gluten?

Badania pokazały, że jednostką chorobowa, która wpływa na wystąpienie nadwrażliwości to Zespół Drażliwego Jelita. 30% osób z tą jednostką chorobową, wykazywało objawy nadwrażliwości. Poza tym, istnieje wiele czynników rzutujących na występowanie schorzenia. Jednym z nich jest spożywanie zbyt dużej ilości glutenu w diecie. Już 20g glutenu na dobę może wykazywać szkodliwe działanie.

Najczęstszym argumentem przeciwników diety bezglutenowej, jest stwierdzenie, że gluten od dziesiątek lat obecny był w diecie naszych przodków i nie cierpieli z tego powodu. Warto wiedzieć, że dziś w pokarmach glutenu jest o wiele więcej niż kiedyś. Kiedyś zboża zawierały około 1-3% glutenu, natomiast dzisiejsza zmodyfikowana pszenica zawiera nawet do 50% glutenu. Zgodnie z zasadą, że to nie dana substancja jest dla organizmu lekiem lub trucizną, lecz jej dawka, zawartość glutenu w diecie kiedyś i dziś może wpływać na zwiększenie występowania nadwrażliwości na to białko.

Jak zdiagnozować nadwrażliwość na gluten?

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, należy sięgnąć po najbardziej miarodajne źródło, czyli badania. Przede wszystkim należy wykluczyć obecność przeciwciał IgE we krwi – tym samym wykluczyć alergię. Kolejnym krokiem, jest wyeliminowanie celiakii – badanie przeciwciał lub badanie genetyczne. Warto również wykluczyć nieprawidłowości podczas biopsji jelitowej. Jeżeli badania wychodzą negatywnie, należy wprowadzić dietę eliminacyjną, dostosowaną indywidualnie pod okiem lekarza lub dietetyka. Jeżeli męczące objawy miną po odstawieniu glutenu, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Najczęściej ma ona związek z obecnością we krwi przeciwciał IgG/IgA, które również warto zbadać.

dieta bezglutenowa Nadwrażliwość na gluten nietorelancja glutenu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach