45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadmierna potliwość – czy oznacza chorobę?

Nadmierna potliwość – czy oznacza chorobę?Nadmierna potliwość – czy oznacza chorobę?

Pocenie się jest naturalnym i zdrowym objawem. Mimo nieprzyjemnego zapachu i wątpliwych wrażeń estetycznych, stanowi ważny element funkcjonowania organizmu – jego zadaniem jest chłodzenie ciała. Choć jest tak istotny, to jednak jego nadmierne wydzielanie może prowadzić do wielu problemów społecznych i psychicznych. Powoduje stres, spotyka się z nieakceptacją otoczenia i może spowodować komplikacje na stopie zawodowej. Jak radzić sobie z nadmierną potliwością ciała?

  • Co oznacza nadmierne pocenie?

  • Jak zmniejszyć potliwość?

Zacznijmy od tego, że ilość potu zależy od wielu czynników. Niektóre z nich to: poziom stresu, wiek, płeć, przyjmowane leki, choroby, równowaga hormonalna, dieta i styl życia. Pot w 98% składa się z wody, pozostałe 2% to chlorek sodu, niewielkie ilości mocznika, kwasu moczowego i amoniaku.

Pot a hormony

To właśnie równowaga hormonalna utrzymuje regulację potu na właściwym poziomie. Nadmierną produkcję potu może wywoływać nadczynność tarczycy, a w przypadku kobiet niedobór estrogenów. Dlatego nadmierna potliwość w trakcie uderzeń gorąca jest tak częsta u osób w okresie okołomenopauzalnym i  po menopauzie.

Wzmożone pocenie się może stanowić objawy licznych chorób: cukrzycy, infekcji, nowotworu, choroby Parkinsona, chorobie serca, płuc, a także pojawiać się w przypadku działaniu niektórych leków na depresję lub nadciśnienie. Nadmierna potliwość jest również chorobą wrodzoną, dotyczącą 2-3% populacji. Jej objawy to produkowanie dużej ilości potu w sytuacjach, w których nie ma potrzeby termoregulacji.

Inne czynniki

Również styl życia nie jest bez winy. Zbyt duża ilość stresu, wysiłek fizyczny, nadprogramowa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, a także dieta – wszystko to wpływa na pocenie. Osoby z nadwagą mają często problem z nadmiernym potem, głównie ze względu na fakt, że ich ciało produkuje większą jego ilość. Z czasem, gdy tracą na wadze, zmniejsza się także ilość wydzielanego przez organizm potu.

Co ciekawsze, pojawia się on także, gdy jemy gorące lub ostre dania, zawierająca dużo curry lub pieprzu. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie pikantnych dań podwyższa temperaturę ciała, skutkiem czego organizm broni się przed przegrzaniem produkując pot.

Jak zmniejszyć potliwość?

  1. Stosuj antyperspiranty, które zwężają ujścia gruczołów łojowych.
  2. Bierz prysznic najlepiej dwa razy dziennie.
  3. Starannie wycieraj ciało po kąpieli.
  4. Ogranicz wszelkie substancje, które zwiększają wydzielanie potu – spożywania pikantnych potraw, alkoholu, palenia papierosów.
  5. Zredukuj stres.
  6. Na stopy, dłonie i fałdy skóry aplikuj talk.
  7. Noś przewiewną, oddychającą i naturalną garderobę, unikaj tkanin syntetycznych.
nadmierne pocenie pot nadmierna potliwość pocenie się pocenie się sposoby na pocenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach