45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadmierna ilość gazów sprawia, że czujesz dyskomfort ? Sprawdź co ci pomoże!

Nadmierna ilość gazów sprawia, że czujesz dyskomfort ? Sprawdź co ci pomoże!Nadmierna ilość gazów sprawia, że czujesz dyskomfort ? Sprawdź co ci pomoże!

Wzdęcia są dość nieprzyjemnym schorzeniem związanym z nadmierną produkcją gazów jelitowych. Doprowadza to do złego samopoczucia, zwłaszcza w towarzystwie. Towarzyszyć wzdęciom mogą również uporczywe bóle brzucha i inne rewelacje ze strony układu trawiennego.

  • Kiedy pojawiają się wzdęcia?

  • Jak walczyć z wzdęciami?

Jak często występują wzdęcia?

Częściej na wzdęcia chorują kobiety. Szczególnie objaw ten może pojawić się u kobiet w ciąży lub miesiączkujących. Mężczyźni miewają wzdęcia nawet dwukrotnie rzadziej. Wzdęcia występują, jako naturalny objaw fizjologiczny pracy układu trawiennego u około 10-30 proc. wszystkich dorosłych.

Co może towarzyszyć wzdęciom?

  • Bóle brzucha
  • Uczucie nacisku w brzuchu
  • Pełność brzucha
  • Zwiększenie obwodu brzucha
  • Zaparcia

Często wzdęcia pojawiają się, jako objaw zespołu jelitowa nadwrażliwego. Mogą również powstawać w wyniku zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego lub w przypadku zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.  

Kiedy pojawiają się wzdęcia

Bardzo często po spożyciu pokarmów zawierających laktozę, która nie jest dobrze trawiona przez większość dorosłych. Wzdęcia pojawiają się również po spożyciu fruktozy, która znajduje się w owocach. Nadmierna ilość gazów jelitowych produkowana jest również w wyniku spożycia roślin strączkowych, takich jak fasola czy groch.

Wzdęcia pojawiają się również wtedy, gdy spożywa się zbyt duże ilości węglowodanów. Nie są one wtedy trawione w żołądku, a są przesuwane wraz z treścią żołądkową dalej. Dopiero w jelitach ulegają fermentacji, co skutkuje wytwarzaniem nadmiernych, uporczywych gazów i wzdęć.

Nieprzyjemny zapach uwalnianych gazów związany jest właśnie z nadmierną fermentacją niektórych substancji w jelitach. Zostaje wtedy wytworzony metan i wodór.

Leczenie uporczywych wzdęć:

  1. Warto zastosować dietę eliminacyjną. Powoli ze swojego jadłospisu odejmować kolejne produkty, które mogą powodować wzdęcia oraz obserwować swój organizm. Kiedy wzdęcia ustaną, powoli wprowadzamy od początku listy produkty, które odrzuciliśmy na samym początku. Kiedy wzdęcia znowu się rozpoczną – będziemy wiedzieli, jakie dokładnie produkty je wywołują. W przyszłości należy tych produktów unikać.
  2. We wzdęciach pomogą leki prokinetyczne, węgiel aktywowany czy antybiotyki jelitowe. Wiele z lekarstw może zapisać lekarz.
  3. Warto również zacząć suplementację probiotykami, które pomogą w zagospodarowaniu flory jelitowej pomocnymi bakteriami usprawniającymi procesy trawienia.
  4. Pokarmy należy spożywać powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
  5. Należy zrezygnować z żucia gumy i palenia papierosów. Mogą one prowadzić do aerofagii, a ta do powstawania uporczywych wzdęć.

Pokarmy powodujące wzdęcia:

  • Fasola, brukselka, cebula, kapusta
  • Chleb, makarony
  • Jabłka, brzoskwinie, śliwki, kukurydza, banany
  • Jaja i jogurty
wzdęcia
Komentarze
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
U mnie w domu jak mąż ugotuje fasolkę po bretońsku to wzdęć nie brakuje ;)
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
A co nie powoduje wzdęć? chyba wszystko źle przygotowane ale spożyte może doprowadzić do wzdęć.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach