45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nadkwasota - jaką dietę stosować?

Nadkwasota - jaką dietę stosować?Nadkwasota - jaką dietę stosować?

Nadkwasota daje o sobie znać nieprzyjemnymi dolegliwościami sygnalizowanymi przez układ trawienny. Jeśli nadzwyczaj często pojawia się u Ciebie zgaga, wzdęcia, zaparcia, nudności, czy poczucie odbijania kwaśnego smaku z żołądka, to najpewniej musisz się liczyć z tym, że zdiagnozujesz u siebie nadkwasotę. Soki żołądkowe pełnią ważną funkcję w procesach regulujących trawienie w organizmie, ale nie wtedy, gdy wydziela się ich nadmiernie dużo. Wówczas najpewniej usłyszysz właśnie o nadkwasocie. Dolegliwość tę łatwo zwalczyć, nie trzeba tu medykamentów czy specjalistycznej pomocy. Wystarczy zastosowanie optymalnej diety. Jaką dietę praktykować? Co jeść, gdy towarzyszy Ci nadkwaśność żołądka?

Nadkwasota - jaką dietę stosować przy takiej dolegliwości?

Objawy nadkwasoty żołądka nie pojawiają się bez przyczyny. Zazwyczaj najprostsza droga do tego prowadzi poprzez praktykowanie niezdrowego stylu życia, nadużywanie papierosów, alkoholu, ale także życie w pośpiechu, nieregularne spożywanie posiłków, niewysypianie się, doświadczenie stresu. Wszystko to wzmaga produkcję soków żołądkowych, w tym żrącego kwasu solnego. Zazwyczaj organizm samoistnie neutralizuje jego działanie dzięki warstwie ochronnej żołądka, który pokryty jest śluzem. Jeśli jednak jest osłabiony, a dodatkowo narażony na czynniki wymienione powyżej, to w krótkim czasie zapewne pojawią się objawy nadkwasoty - nieprzyjemne odbijanie, nudności, wzdęcia, pieczenie za mostkiem, zgaga. Leczenie w takim przypadku polega na przyjmowaniu środków hamujących wydzielanie tych kwasów lub neutralizujących ich żrące działanie. Najprościej jednak zastosować dietę, która załagodzi nieprzyjemne symptomy nadkwaśności żołądka i zapobiegnie występowaniu ich w przyszłości.

  • Nadkwasota jak sobie radzić?

  • Czy nadkwasota powoduje wzdęcia?

Dieta przy nadkwasocie

Nadkwasota żołądka rodzi zatem proste pytanie - co jeść i pić, jeśli się ją zdiagnozuje? Wskazane jest przede wszystkim regularne odżywianie, przyjmowanie kilku posiłków dziennie - a nie jednorazowe objadanie się. Najlepiej, gdy posiłki są letnie, łagodnie przyprawione i mają konsystencję papki, dzięki czemu nie zalegają w żołądku, a tym samym nie wzmaga się niepotrzebnie produkcja kwasu solnego.

Dieta w nadkwasocie powinna być bogata w białko dostarczane do organizmu za pomocą pełnowartościowych produktów, takich jak chude mięso, ryby, jajko. Dorosły powinien zjeść dziennie ok. 85 g białka.

Ponadto, organizm dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dobrych źródeł tłuszczu. Jego niewielka ilość zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, a także sprzyja przyswajaniu beta-karotenu i witamin w posiłkach. Pełnowartościowe źródło tłuszczu znajdziesz w produktach takich jak: masło, śmietana, oleje: np. rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany, lniany.

W odróżnieniu od wielu innych diet, w których rekomenduje się spożywanie posiłków bogatych w błonnik, przy nadkwasocie żołądka takich potraw należy unikać. Wysokobłonnikowe jedzenie wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, podrażnia śluzówkę, zalega w żołądku długi czas. Dlatego, z diety powinny zniknąć grube kasze, pieczywo razowe i pełnoziarniste, surowe warzywa i owoce. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z owoców czy warzyw, to przygotuj z nich papkę mikserem i dodatkowo rozcieńczaj mlekiem.

Gdy dokucza Ci nadkwaśność żołądka, najpewniej automatycznie rodzi się myśl, że na pewno trzeba będzie zrezygnować z jedzenia wszystkiego, co smaczne, w tym ze słodyczy. Nie jest to jednak prawdziwe stwierdzenie. Niewielkie ilości słodyczy mają bowiem pozytywny wpływ na hamowanie wydzielania soków trawiennych przez żołądek. Warto sięgać po cukry, które poza wzbogaceniem smaku, mają także właściwości odżywcze - np. kilka łyżeczek miodu dziennie lub zamiennie kilka łyżeczek marmolady.

nadkwasota nadkwaśność żołądka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach