Nadciśnienie tętnicze zwane jest również hipertensją. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia związana, jak sama nazwa wskazuje, ze zbyt podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Co ciekawe, ponad 90% przypadków zachorowania na nadciśnienie nie ma wykrywalnej przyczyny, przez co choroby tej nie leczy się eliminując pierwotną przyczynę wystąpienia objawów.
Co to jest nadciśnienie tętnicze?
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
Dlaczego chorujemy?
Nadciśnienie tętnicze częstej występuje wśród osób chorujących na chory nerek, mózgu czy gruczołów dokrewnych. Z reguły jednak uważa się, że nadciśnienie tętnicze wywoływane jest poprzez czynniki genetyczne, jak i również środowiskowe.
Co należy wiedzieć o nadciśnieniu?
- Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, gdy wysokość ciśnienia krwi wynosi w przypadku ciśnienia skurczowego > 140 mmHg, a > 90 mmHg w odniesieniu do ciśnienia rozkurczowego
- Częściej chorują osoby w wieku średnim i starsze. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem
Syndrom „białego fartucha”
W ten sposób nazywa się sytuacje podczas, której wartości ciśnienia mierzonego w domu są absolutnie w normie, natomiast ciśnienie mierzone u lekarza jest nieprawidłowe. Kiedy badanie przeprowadza lekarz, pielęgniarka lub inna osoba w placówce leczniczej u niektórych osób z powodu stresu może nastąpić podwyższenie ciśnienia krwi. Oczywiście należy wtedy poinformować lekarza, że mierzone ciśnienie w domu jest prawidłowe.
Profilaktyka nadciśnienia – jak sobie pomóc?
- Nie nadużywać alkoholu, starać się pić alkohol rzadko np. lampkę wina do kolacji
- Zaprzestać palenia papierosów
- Nadciśnieniu sprzyja również nadwaga i otyłość. Aby odpowiednio z nim walczyć, albo zawczasu mu zaradzić należy utrzymywać prawidłową wagę ciała mieszczącą się w normie BMI
- Należy pozostać aktywnym fizycznie i przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uprawiać wybrany sport, czy chociażby oddawać się długim spacerom
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
Serce i układ krążenia powinny być leczone konsultując się z lekarzem, a przy zakupie leków – z farmaceutą. Najlepszą metodą leczenia nadciśnienia jest terapia lekowa (korzystanie z leków hipotensyjnych). Dodatkowo pacjent sam może wprowadzić do swojego stylu życia zmiany, które ułatwią leczenie (podane powyżej: np. zmniejszenie wagi ciała, prowadzenie aktywności fizycznej itd.)
Warto również zmienić dietę na śródziemnomorską. Ograniczyć spożywanie mięsa i tłuszczów, a zwiększyć spożywanie produktów rybnych oraz świeżych warzyw i owoców. Warto również zamiast zwykłego oleju używać oliwy z oliwek. Poleca się również zmniejszenie ilości używanej do przyprawiania posiłków soli.
Co o tym sądzisz?