45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Nadciśnienie tętnicze: jak sobie z nim radzić, jak rozpoznać objawy?

Nadciśnienie tętnicze: jak sobie z nim radzić, jak rozpoznać objawy?Nadciśnienie tętnicze: jak sobie z nim radzić, jak rozpoznać objawy?

Nadciśnienie tętnicze zwane jest również hipertensją. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia związana, jak sama nazwa wskazuje, ze zbyt podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Co ciekawe, ponad 90% przypadków zachorowania na nadciśnienie nie ma wykrywalnej przyczyny, przez co choroby tej nie leczy się eliminując pierwotną przyczynę wystąpienia objawów.

  • Co to jest nadciśnienie tętnicze?

  • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dlaczego chorujemy?

Nadciśnienie tętnicze częstej występuje wśród osób chorujących na chory nerek, mózgu czy gruczołów dokrewnych. Z reguły jednak uważa się, że nadciśnienie tętnicze wywoływane jest poprzez czynniki genetyczne, jak i również środowiskowe.  

Co należy wiedzieć o nadciśnieniu?

  • Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, gdy wysokość ciśnienia krwi wynosi w przypadku ciśnienia skurczowego > 140 mmHg, a > 90 mmHg w odniesieniu do ciśnienia rozkurczowego
  • Częściej chorują osoby w wieku średnim i starsze. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem

Syndrom „białego fartucha”

W ten sposób nazywa się sytuacje podczas, której wartości ciśnienia mierzonego w domu są absolutnie w normie, natomiast ciśnienie mierzone u lekarza jest nieprawidłowe. Kiedy badanie przeprowadza lekarz, pielęgniarka lub inna osoba w placówce leczniczej u niektórych osób z powodu stresu może nastąpić podwyższenie ciśnienia krwi. Oczywiście należy wtedy poinformować lekarza, że mierzone ciśnienie w domu jest prawidłowe.

Profilaktyka nadciśnienia – jak sobie pomóc?

  1. Nie nadużywać alkoholu, starać się pić alkohol rzadko np. lampkę wina do kolacji
  2. Zaprzestać palenia papierosów
  3. Nadciśnieniu sprzyja również nadwaga i otyłość. Aby odpowiednio z nim walczyć, albo zawczasu mu zaradzić należy utrzymywać prawidłową wagę ciała mieszczącą się w normie BMI
  4. Należy pozostać aktywnym fizycznie i przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uprawiać wybrany sport, czy chociażby oddawać się długim spacerom

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Serce i układ krążenia powinny być leczone konsultując się z lekarzem, a przy zakupie leków – z farmaceutą. Najlepszą metodą leczenia nadciśnienia jest terapia lekowa (korzystanie z leków hipotensyjnych). Dodatkowo pacjent sam może wprowadzić do swojego stylu życia zmiany, które ułatwią leczenie (podane powyżej: np. zmniejszenie wagi ciała, prowadzenie aktywności fizycznej itd.)

Warto również zmienić dietę na śródziemnomorską. Ograniczyć spożywanie mięsa i tłuszczów, a zwiększyć spożywanie produktów rybnych oraz świeżych warzyw i owoców. Warto również zamiast zwykłego oleju używać oliwy z oliwek. Poleca się również zmniejszenie ilości używanej do przyprawiania posiłków soli.

nadciśnienie nadciśnienie tętnicze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach