45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Naciągnięty mięsień - pomogą okłady!

Naciągnięty mięsień - pomogą okłady!Naciągnięty mięsień - pomogą okłady!

Zazwyczaj naciągnięciu ulegają mięśnie nieprzygotowane na wysiłek fizyczny, dlatego w profilaktyce tak ważna jest  rozgrzewka przed treningiem. Kontuzja tego typu zwykle dotyczy sportowców, ulegają jej mięśnie pleców, szyi, barków, ud, a także mięśnie nadgrzebieniowe, podgrzebieniowe oraz pośladkowe.

Poprzez naciągnięcie mięśnia rozumiemy mikrouszkodzenia powstałe wewnątrz miofibryli, czyli włókien mięśniowych. Ponieważ miofibryle ulegają przesadnym przesunięciom wobec siebie, tracą na swej zwartości, a w konsekwencji przyczyniają się do powstania zapaleń.

  • Jak przygotować mięśnie do wysiłku?

  • Jak rozpoznać nadciągnięcie mięśnia?

Po czym można stwierdzić naciągnięcie mięśnia?

Za typowe objawy naciągniętego mięśnia uchodzi:

  • ból mięśni o charakterze ostrym,
  • obrzęk,
  • ewentualnie możliwy jest krwiak,
  • wrażliwość na dotyk w kontuzjowanym miejscu,
  • zaostrzenie bólu podczas ruchu,
  • ból jest punktowy, kłujący,
  • niekiedy możliwy jest skurcz mięśnia.

Co przyczynia się do naciągnięcia mięśni?

Do naciągnięć mięśni na ogół dochodzi w wyniku nagłego ruchu, gdy grupy mięśni nie są jeszcze wystarczająco rozgrzane po dłuższym czasie bezruchu np. bark czy uda spotykają się z wytężoną pracą. W takiej sytuacji prawdopodobne jest to, że dojdzie do przerwania ciągłości niezbyt licznej ilości włókien mięśniowych, w okolicy, gdzie znajduje się połączenie mięśnia z tkanką łączną ścięgna. W wyniku tego sprawność fizyczna ulega tymczasowemu ograniczeniu.

Profilaktyka i leczenie

Celem zapobiegania naciągnięciom mięśnia, wskazane jest by rozgrzewka trwała przynajmniej kwadrans. Nie bez znaczenia jest także systematyczne wykonywanie ćwiczeń dla wzmocnienia mięśni oraz ćwiczeń rozciągających.

Pierwszą pomocą w przypadku naciągnięcia mięśnia jest zastosowanie zimnego okładu na miejsce dotknięte kontuzją. Chłodny okład jest wskazany przez wzgląd na to, że zimno zwęża nadmiernie rozszerzone przy powstałym obrzęku naczynia krwionośne. Natomiast wraz z upływem doby powinno się stosować ciepłe okłady, gdy zauważymy, że obrzęk zaczyna się zmniejszać.

Z uwagi na tę dolegliwość, możemy wspomagać się tabletkami przeciwbólowymi. Osoby, które uskarżają się na naciągnięcie mięśni powinny dużo odpoczywać, natomiast po wyleczeniu stopniowo zwiększać  obciążenie wysiłkiem fizycznym, aby zapobiec odnowieniu urazu.

O ile ból będzie się nasilał, powinniśmy skontaktować się z ortopedą, który po oględzinach kontuzji skieruje nas na rentgen bolesnego miejsca dla upewnienia się, że nie nabawiliśmy się np. złamania. Ewentualnie zleci badanie USG Dopplera, ponieważ w konsekwencji urazu mogły rozwinąć się zagrażające zdrowiu nieprawidłowości zlokalizowane w żyłach.

ból mięśni ból szyi kontuzja ból pleców naciągnięty mięsień naciągnięcie mięśnia ból barku
Komentarze
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Kiedyś miałam naciągnięty mięsień stopy i do tej pory (a minęło już z 10lat) mam z nim problem i pożegnałam z wielkim bólem szpilki ;(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach