Zgaga, refluks czy nadkwaśność spotyka często bardzo dużą część społeczeństwa, nie jest to uczucie przyjemne, nic więc dziwnego, że szukamy szybkiego ukojenia pieczenia. Często jednak preparaty w aptekach zawodzą lub działają jedynie przez krótką chwilę, po czym ponownie musimy sięgać po tabletkę, która przecież nie może być tak zdrowa jak naturalne zioła.
Jakie właściwości ma jałowiec?
Jakie zioła pomagają na zgagę?
Nadkwaśność to po prostu nadmierna ilość kwasu solnego, produkowanego przez żołądek, która drażni swoim działaniem delikatne błony śluzowe nieprzywykłe do kontaktu z treścią żołądka. Zwykle refluks powodowany jest przez wiele czynników, a zwłaszcza przez złe, nieprawidłowe odżywianie, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu lub też zbyt skąpe wydzielanie żółci oraz nieoptymalna przemiana materii. Dodatkowo może być konsekwencją różnego rodzaju schorzeń żołądka oraz dwunastnicy, a także skutkiem zaparć.
Objawy można szybko załagodzić odpowiednimi preparatami, jednak jak wiadomo zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zioła posiadają wiele korzystnych substancji, które swoim działaniem doskonale wspomagają i osłaniają błony śluzowe, chroniąc przed szkodliwym wpływem kwaśnego soku żołądkowego.
Korzeń prawoślazu, Kwiat lipy, Ziele krwawnika, Kłącze perzu, Ziele szanty, Ziele dziurawca, Korzeń lukrecji , Ziele tysiącznika, to jedne z najskuteczniejszych ziół stosowanych w przeciwdziałaniu nadkwaśności żołądka.
Ważne jest także aby zmienić styl życia, żeby wprowadzić do diety przyzwyczajenia, które w dłuższej perspektywie pozwolą zapomnieć o przykrych dolegliwościach przewodu pokarmowego. Przede wszystkim pamiętaj aby unikać kilku podstawowych produktów, dzięki czemu Twój żołądek odpocznie a jego praca się ustabilizuje.
Unikaj słodkości, cukier, torty i słodkie ciasta nie są dobrym rozwiązaniem jeżeli męczy Cię nadkwaśność. To samo dotyczy tłustych mięs, smażonych potraw i sosów. Pamiętaj również żeby unikać alkoholu i innych używek jak papierosy, kawa, herbata, różnego typu napoje gazowane, a także czekoladę oraz owoce cytrusowe, warto również jeść powoli i długo przeżuwać każdy kęs.
Parzony starty korzeń imbiru doskonale wpływa na nadkwaśność, to samo dotyczy herbaty z kminku oraz naparu z kminu rzymskiego, który przed wypiciem należy przecedzić. Wśród innych roślin polecanych na zgagę znajdują się także: anyżek (biedrzeniec anyżu), koper włoski (fenkuł), cynamonowiec, kardamon malabarski, prawoślaz lekarski, rdest wielokwiatowy.
Objawy zgagi można zmniejszyć, żując codziennie kilka ziaren jałowca. Pierwszego dnia żujemy trzy ziarna i codziennie dokładamy jedno. Kończymy, gdy dojdziemy do ośmiu ziaren.
Jeżeli problemy z nadkwaśnością nie ustępują pomimo wykorzystania wszystkich możliwych sposobów radzenia sobie z nimi w domu, należy skonsultować ten fakt z lekarzem, ponieważ przyczyny długotrwałej, niemijającej nadkwaśności mogą być poważne.
Co o tym sądzisz?