Wielka trójka przeciwutleniaczy, mianowicie witaminy A, C i E, to tylko niektóre z przyczyn, dla których warto zasmakować w kiszonkach. Wymiatają wolne rodniki z organizmu, dzięki czemu prawdopodobieństwo zapadnięcia na nowotwory lub miażdżycę, a także przedwczesne starzenie organizmu ulega znacznemu obniżeniu. Dobroczynnych związków kiszonki zawierają znacznie więcej.
Czy kiszone rzeczy są zdrowe?
Jakie właściwości ma witamina B1?
Najpopularniejsze wśród kiszonek są ogórki i kapusta, aczkolwiek ukisić można o wiele więcej warzyw, a nawet znajdą się podatne na kiszenie owoce. Doskonale nadają się do tego cytryny, papryka, cukinia, buraki, marchew, rzepa, a nawet kalafior.
Postaw na smak, który najbardziej ci odpowiada i zadbaj o siebie. Przedstawiamy osiem korzyści dla organizmu, które płyną ze spożywania kiszonek!
Układ nerwowy i uroda
Dzięki witaminom B1, B2 i B3 nasz układ nerwowy funkcjonuje sprawniej. Efektywniej przyswajamy żelazo. Przy regularnym spożywaniu możemy dostrzec ich cudowny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Na dodatek węglowodany, białka i tłuszcze są lepiej trawione.
Dobre dla linii
Kiszonki są doskonałym wyrobem dla diabetyków oraz osób pragnących zrzucić zapas tkanki tłuszczowej. Posiadają niższą kaloryczność od warzyw surowych i gotowanych. Ma to związek z rozpadem cukrów prostych do kwasu mlekowego. Prócz tego są zasobne w błonnik, który mobilizuje układ trawienny do pracy, zwalcza zaparcia i pozwala osiągnąć sytość.
Naturalny probiotyk
Wytwarzane podczas kiszenia bakterie kwasu mlekowego słusznie uchodzą za naturalny probiotyk. Przeciwdziałają zapaleniu jelit, zakażeniom rotawirusowym, jak również nieprawidłowościom w funkcjonowaniu układu trawiennego. Wspomagają rekonwalescencję po przebytych chorobach. Dbają o mikroflorę jelit, co ma niebotyczne znaczenie dla systemu immunologicznego.
Lista zalet na tym się nie kończy…
- Łagodzą stany depresyjne.
- Optymalizują ciśnienie krwi, dzięki obecności acetylocholiny.
- Są żywnością przetworzoną w sposób naturalny, co jest zaletą dla fanów zdrowego jedzenia.
- Umożliwiają osiągnięcie zachwianej dotychczas równowagi kwasowo-zasadowej.
- Oczyszczają organizm z uwagi na kwas mlekowy.
Kto powinien uważać na kiszonki?
Umiarkowanie w spożywaniu kiszonek muszą zachować osoby, które zmagają się z niewydolnością nerek, co wynika ze sporej zawartości soli w tego typu produktach. Najlepszym wyborem są domowe kiszonki. Do wyrobów dostępnych w sklepach powinniśmy podchodzić z dozą sceptycyzmu i brać pod lupę wszelkie środki konserwujące oraz odpowiedzialne za przyśpieszenie procesu kiszenia.
Co o tym sądzisz?