Biwak kojarzy się z przygodą, próbą charakteru, podziwianiem piękna niczym niezabudowanej przyrody. Przed wyprawą warto upewnić się, czy zabraliśmy rzeczy niezbędne i niemile nie zaskoczy nas załamanie pogody czy inne okoliczności.
Co zabrać na biwak?
Czy zabierać ładowarkę na biwak?
-
Apteczka – plastry z opatrunkiem, plastry bez opatrunku, gaza, bandaż, nożyczki, a do przemywania ewentualnych ran, zadrapań spirytus salicylowy i woda utleniona. Leki: maść na świąd i użądlenia, krople do oczu, środki przeciwbólowe, na biegunkę, na przeczyszczenie, na alergię oraz wapno, które złagodzi objawy uczulenia i ukąszeń owadów. Nie zapomnijmy o lekach, które zażywamy regularnie oraz termometrze.
-
Kosmetyczka – pasta i szczoteczka do zębów, mydło lub żel pod prysznic, szampon, olejek z filtrem do ochrony przed słońcem. Spray przeciw komarom i meszkom lub opaska z olejkiem z cytronelii oraz roll-on na ukąszenia owadów każdego dnia uratują nam skórę. Papier toaletowy jest równie potrzebny jak lusterko, grzebień, dezodorant, balsam nawilżający. Chusteczki najlepiej wszelkiego rodzaju – higieniczne, do higieny intymnej, nawilżające. Ręcznik.
-
Przyrząd do usuwania kleszczy i jadu owadów – niektóre działają, niczym pompka, która zasysa m.in. kleszcza, żądło, jad (w tym żmiji i szerszeni). W aptekach dostępne są także przyrządy zakończone lassem, które wyciągają owady w całości i haczyki. Niektóre pęsety sprzedawane są w komplecie z aerozolem do dezynfekcji.
-
Dokumenty, pieniądze w gotówce – niezbędne.
-
Kurtka przeciwdeszczowa i kalosze – nawet jeśli zapowiadają piękną pogodę, miejmy świadomość, że żadna ze stacji telewizyjnych nie daje 100% gwarancji na potwierdzenie prognozy.
-
Zapas ubrań i okulary przeciwsłoneczne – pogoda potrafi zaskakiwać, poza tym wahania temperatur w południe i nocą potrafią znacznie o siebie odbiegać. Zabierz ze sobą spodnie krótkie i długie, buty na zmianę, bieliznę, skarpetki, dresy. Nie zapomnij o piżamie, stroju kąpielowym, kurtce, czapce i rękawiczkach, nakryciu głowy dla ochrony przed słońcem.
-
Latarka, baterie, scyzoryk – nawet MacGyver by to uwzględnił.
-
Mapa, kompas, GPS – pomogą bezpiecznie przeżyć przygodę.
-
Ładowarki turystyczne do telefonu – dzięki nim nie stracisz kontaktu ze światem i w razie wypadku, będziesz móc szybko wezwać pomoc.
-
Pozwolenia – upewnij się, czy nie są potrzebne do okazania w miejscu, do którego zmierzasz.
-
Sprzęt do gotowania - kuchenka turystyczna z kartuszem gazowym, kubek, sztućce, patelnia, czajnik, menażka lub mały garnek. Otwieracz do puszek, ręczniki papierowe.
-
Zapas żywności – najlepiej jedzenie liofizowane, które nie jest pozbawione cennych wartości odżywczych, dostępne w sklepach turystycznych. Zalane wrzątkiem po paru minutach jest gotowe do spożycia. Woda pitna, kawa, herbata i słodycze, ponieważ błyskawicznie uzupełniają niedobory kalorii. Jeżeli skusisz się na batonik zbożowy, zapewnisz odpowiedni poziom błonnika. O ile nie zależy ci na lekkim bagażu, zabierz konserwy, parówki, nabiał – pod warunkiem, że dysponujesz kuchenką turystyczną. Nie zapomnij o pieczywie.
-
Namiot – powinien być odpowiedni do liczby osób, ale nawet, gdy wybierasz się w samotną podróż, pomyśl o dwuosobowym, bo zmieści bagaże.
-
Mata dmuchana lub karimmata – im grubsza, tym wygodniej prześpisz noc.
-
Śpiwór – przy zakupie temperatura komfortowa wskaże przy jakiej temperaturze w nim nie zmarzniesz.
-
Koc – na zapas. Teoretycznie śpiwór powinien wystarczyć.
-
Rozrywka – pomyśl czym wypełnisz wolny czas. Możesz zabraż gitarę, książkę, krzyżówkę zestaw do badmintona lub piłkę, jeśli wybierasz się w gronie znajomych.
-
Aparat fotograficzny – by potem móc łatwiej przywołać wspomnienia.
Co o tym sądzisz?