Morfologia krwi jest najczęstszym badaniem diagnostycznym. Polega na pobraniu krwi z żyły, najczęściej w zgięciu łokciowym. Zabieg jest szybki i niemalże bezbolesny. Pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób, dlatego profilaktycznie powinniśmy go wykonywać przynajmniej raz do roku.
Gdy już mamy umówiony termin badania, udajemy do gabinetu zabiegowego. Zaleca się pobieranie krwi z rana, na czczo. Po zabiegu jesteśmy informowani, kiedy i w jakiej formie mamy odebrać wyniki. Kiedy mamy je już w ręku patrzymy na kartkę i często ogarnia nas poczucie zagubienia. Niby wyszczególnione są normy i nasze wskaźniki, ale co to wszystko w ogóle oznacza? Jest dobrze, czy źle? Jeśli również Ty gubisz się w gąszczu medycznych symboli wyniku badania morfologicznego, sprawdź koniecznie, jak je czytać!
Co to jest morfologia krwi?
Jak często wykonywać morfologię krwi?
- RBC/ERYTROCYTY - to krwinki czerwone, które powstają w szpiku kostnym. Ich zadaniem w naszym organizmie jest transport tlenu oraz dwutlenku węgla do płuc.
♦Wynik ponad normę: może oznaczać erytrocytozę – rzadką chorobę wywołaną nowotworowym rozrostem czerwonych krwinek lub przewlekłe choroby płuc, wady serca, nowotwory, torbiele nerek. Poziom RBC wzrasta też w wyniku niedotlenienia, odwodnienia, zażywania sterydów, zaburzeń hormonalnych, zapalenia otrzewnej lub podczas przebywania w wysokich górach.
♦Wynik poniżej normy: oznacza anemię z utraty krwi, niedoboru żelaza, aminokwasów, kwasu foliowego czy witamin B6 lub B12. Może też być wywołany: ciążą, chorobami nerek, nowotworami, przewodnieniem organizmu. - HB/HGB/ HEMOGLOBINA - to białkowy składnik krwinek czerwonych, który transportuje tlen do naszych komórek i odprowadza z nich dwutlenek węgla.
♦Wynik ponad normę: oznacza odwodnienie organizmu, niedotlenienie, wady serca, nowotwory nerek, przewlekłe choroby płuc.
♦Wynik poniżej normy: może sugerować niedokrwistość, przewodnienie. - WBC/LEUKOCYTY – to krwinki białe. Powstają w szpiku kostnym i w tkance limfatycznej, a ich zadaniem jest chronienie nas przed mikroorganizmami.
♦Wynik ponad normę: może świadczyć o stanach zapalnych narządów, uszkodzeniu tkanek, zatruciach, zakażeniach, nowotworach. Zwiększa się pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego, opalania, w upalne dni i na skutek ciąży.
♦Wynik poniżej normy: może wskazywać na choroby zakaźne, głównie wirusowe, zatrucie chemikaliami, niedobór witamin, nowotwory, jak ziarnica czy białaczka. - HCT/HEMATOKRYT - to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza.
♦Wynik ponad normę: sugeruje nadkrwistość, przewlekłe choroby płuc, nowotwory nerek, zapalenie otrzewnej, odwodnienie, wzrasta przy leczeniu sterydami i po pobycie w górach.
♦Wynik poniżej normy: oznacza anemię, choroby szpiku kostnego lub przewodnienie. - PLT/TROMBOCYTY – to płytki krwi, powstające w szpiku i tkance limfatycznej. Odpowiadają za proces inicjacji krzepnięcia, fibrynolizy i skurczu naczyń krwionośnych.
♦Wynik ponad normę: może oznaczać przewlekły stan zapalny, niedobór żelaza, niewydolność wątroby, ciążę, wycieńczenie organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.
♦Wynik poniżej normy: sugeruje infekcje, uszkodzenie szpiku kostnego, nowotwory, niedobór witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza.
Należy pamiętać, że podana interpretacja wyników jest tylko przykładowa i orientacyjna. Ostatecznej oceny i diagnozy powinien dokonać lekarz specjalista, z którym nasze wyniki będziemy konsultować!
Co o tym sądzisz?