45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Moje dziecko ma już rok – co powinno umieć?

Moje dziecko ma już rok – co powinno umieć?Moje dziecko ma już rok – co powinno umieć?

Większość rodziców nie może doczekać się momentu gdy ich malec zdmuchnie pierwszą świeczkę na torcie. Od momentu urodzenia pilnie obserwowali rozwój swojej pociechy, a teraz zastanawiają się czy ich Zuzia lub Kacperek opanowali wszystkie umiejętności, jakie powinno posiadać dziecko w ich wieku. Wiele spotkań mam na placach zabaw koncentruje się na ciągłym porównywaniu, czy już chodzi, czy siada na nocniku, czy mówi i jak dużo słów opanowało…Wpadasz w panikę jeśli okazuje się, że twoje dziecko nie umie połowy tych rzeczy. Nie obawiaj się, rozwój każdego dziecka jest sprawą indywidualną i uzależnioną od szeregu czynników.

  • Jak rozwijać dziecko?

  • Co rozumie roczne dziecko?

Jak rozwija się dziecko

Rozwój tak małego dziecka uwarunkowany jest wieloma  czynnikami.  Wpływa na nie genetyka, środowisko w jakim żyje, to jak jest wychowywane przez rodziców i  jak bardzo jest aktywne. Z listy umiejętności rocznego maluszka zawsze znajdzie się jakiś punkt, lub nawet kilka które nie dotyczą twojego dziecka.  Roczny maluch jest już istotą rozumiejącą wiele, ale w komunikowaniu się z rodzicami i otoczeniem skupia się na razie na kilku słowach. Mama i tata, piciu, papa to najczęściej stosowane i odnoszące się do podstawowych potrzeb malucha – potrzeby bliskości i pożywienia.

Samodzielność u roczniaka?

Roczne dziecko umie już sporo i uczy się w coraz większym tempie. Nie można jednak od niego wymagać, że zajmie się sobą i zorganizuje sobie czas. Na to jeszcze o wiele za wcześnie. Spora ilość rodziców zbyt wiele wymaga od swoich rocznych pociech. Maluszek będzie się już bawił sam, ale kilka minut to jego absolutny rekord. Potrafi już samodzielnie zjeść kaszkę czy zupkę, ale niestety nie zachowa wokół siebie porządku. Niekoniecznie pokocha w tym czasie nocnik, nadal nie mogąc rozstać się z pieluchą. Samo napije się soczku z butelki lub kubka, ale niekoniecznie będzie biegać za piłka po podwórku. Sposób jego poruszania się może dalece odbiegać od ideału. Potrzebna mu jeszcze twoja pomoc i wsparcie.

Co tak naprawdę rozumie roczne dziecko?

Roczny maluch rozumie naprawdę wiele, ale to czy wykona nasze polecenia i dostosuje się do naszych próśb,  czy wymagań to już całkiem inna sprawa.  Mimo tego, że nauczyło się już samo rozebrać to niekoniecznie zrobi to wtedy gdy tego od niego oczekujemy. Wykona prostą czynność, ale wtedy gdy stwierdzi, że ma na to ochotę. W tym wieku wymagania stawiane wobec naszych pociech musimy dostosować do ich możliwości.

Nocnik – można próbować „nocnikować” malucha już w tym wielu, ale nie powinniśmy wpadać w złość gdy zejdzie on z nocnika i kupkę lub siku zrobi w całkiem innym miejscu. Tak małe dziecko po prostu nie potrafi tak długo siedzieć w jednym miejscu.

Zabawa w gronie rówieśników – maluchy potrafią się bawić razem, ale szybko tracą sobą zainteresowanie. Jest to raczej zabawa obok siebie niż z sobą. Traktują inne dzieci jak przedmioty i zabawki, a nie towarzysza zabaw.

Pomoc i czułość nadal są potrzebne – maluch nie reaguje już na wszystko płaczem, potrafi inaczej zakomunikować rodzicowi swoje potrzeby. Rozumie, że mama i tata muszą wyjść, a ono zostaje z babcią lub nianią. Dziecko odkrywa świat i nadal potrzebuje twoich drogowskazów.

probiotyk rozwój dziecka roczne dziecko roczny maluch kiedy dziecko siada rozwój niemowlaka
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Bardzo przydatne informację dla mnie, bo pierwszy syn kończy własnie roczek. Dziękuję, przeczytałam z zapartym tchem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach