42 546 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Moczenie nocne u dorosłych – kiedy konieczne są pieluchomajtki?

Moczenie nocne u dorosłych – kiedy konieczne są pieluchomajtki?Moczenie nocne u dorosłych – kiedy konieczne są pieluchomajtki?
Moczenie nocne jest przypadłością, którą kojarzymy z wiekiem dziecięcym. Jednak może przytrafić się na różnych etapach życia – zarówno młodym dorosłym, ludziom w średnim wieku, jak i seniorom. Przeczytaj, jak wygląda leczenie moczenia nocnego oraz po jakie zabezpieczenie sięgnąć. Czy pieluchomajtki będą odpowiednim wyborem?
 

 

Co warto wiedzieć o moczeniu nocnym u osób dorosłych?

Chociaż nowoczesne pieluchomajtki dla dorosłych z nietrzymaniem moczu znacznie ułatwiają życie osób, które borykają się z tym problemem, podstawą jest rozpoznanie jego powodu oraz rozpoczęcie leczenia. Często niekontrolowane oddawanie moczu podczas snu ma więcej niż jedną przyczynę. Rolę odgrywają tu geny, wady rozwojowe układu moczowego, a w niektórych przypadkach również czynniki psychologiczne. Moczenie nocne może być objawem niektórych chorób, takich jak:

  • infekcja układu moczowego lub kamienie w drogach moczowych,
  • choroba układu nerwowego,
  • przewlekła niewydolność nerek,
  • cukrzyca,
  • demencja starcza,
  • zwiotczenie mięśni okolic miednicy.

Czasami nietrzymanie moczu, w tym moczenie nocne, może wystąpić po porodzie, szczególnie jeśli masa ciała dziecka była duża lub gdy miały miejsce komplikacje porodowe. Również przyjmowanie niektórych leków może mieć skutek uboczny w postaci niekontrolowanego oddawania moczu. Potencjalnych przyczyn jest jednak bardzo wiele, dlatego diagnostyką powinien zająć się specjalista. Niestety wiele osób, które borykają się z tym kłopotem, ma opór przed opowiedzeniem o nim lekarzowi, przez co tylko odwleka leczenie. Tymczasem istnieją metody, które pomagają się z nim uporać, a czasami możliwe jest nawet całkowite wyleczenie.

Jak sobie radzić z problemem moczenia nocnego u osób dorosłych?

Każda postać nietrzymania moczu jest kłopotliwa i krępująca. Im bardziej nasilony jest problem, tym bardziej odbija się na życiu codziennym. Dlatego warto podjąć wszelkie kroki, aby sobie z nim poradzić. Twój lekarz po znalezieniu przyczyny dolegliwości z pewnością zaleci ci odpowiedni sposób terapii. Jedną z metod leczenia jest przyjmowanie leków zawierających wazopresynę o właściwościach zagęszczających mocz. Ponadto ważne są zmiany w stylu życia, takie jak unikanie picia dużych ilości napojów przed snem, unikanie napojów słodzonych, gazowanych, a przede wszystkim alkoholowych, które sprzyjają nietrzymaniu moczu. W przypadku otyłości warto podjąć kroki w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów i zmniejszenia ucisku na pęcherz moczowy.

Moczenie nocne – wkładki, pieluchomajtki i inne rodzaje zabezpieczenia

Niekontrolowane oddawanie moczu to problem wymagający stosowania wysokich standardów higienicznych, które mają znaczenie z wielu powodów. Pomagają czuć się sucho, świeżo i czysto, kontrolują zapach, zapobiegają przemoczeniu bielizny i materaca, a przede wszystkim dbają o zdrowie skóry, dla której kontakt z moczem może się skończyć podrażnieniami. Jakie rodzaje ochrony będą ci potrzebne? Łóżko najlepiej zabezpieczyć wodoodpornym podkładem. Oprócz tego konieczne są produkty wchłaniające mocz, takie jak wkładki (gdy nietrzymanie moczu ma łagodne nasilenie), pieluchy lub pieluchomajtki. Te ostatnie mają najwyższy stopień chłonności, dlatego wybierz je, jeśli przypadłość ma ciężkie nasilenie i wycieki są obfite. Pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy i cienkie wkładki znajdziesz w ofercie TENA. Koniecznie dostosuj je do stopnia nietrzymania moczu, aby uniknąć dyskomfortu i problemów skórnych. Do czasu pierwszych efektów terapii nietrzymania moczu właściwe zabezpieczenie i higiena to podstawa.

nocne moczenie nocne moczenie u dorosłych pieluchomajtki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 546 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach